Oto nowe łódzkie mieszkania socjalne [FILM, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Krzysztof Spychała

Oto nowe łódzkie mieszkania socjalne [FILM, zdjęcia]

Krzysztof Spychała

Przy ul. Rogozińskiego powstało 101 lokali socjalnych i komunalnych. Lokatorzy wprowadzą się w maju. Są dwie windy dla niepełnosprawnych.

Blisko 8 milionów złotych (z czego 2,6 mln dołożył Bank Gospodarstwa Krajowego) kosztował remont budynku dawnej bursy przy ul. Rogozińskiego 15. Przez kilka lat obiekt stał pusty. Po kompleksowej przebudowie znalazło się w nim 101 mieszkań jedno- i dwupokojowych o powierzchni od 18 do 35 mkw, z aneksem kuchennym oraz łazienką.

- 71 mieszkań to lokale socjalne, do których trafią m.in. osoby, które z różnych przyczyn uzyskały prawo do takiego mieszkania, w tym mające wyroki eksmisyjne. Pozostałe przeznaczymy dla rodzin wykwaterowywanych z kamienic objętych programem rewita- lizacyjnym - mówi Andrzej Chojnacki, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich. - Przygotowaliśmy tutaj również dwanaście mieszkań dla niepełnosprawnych.

Remont trwał pięć lat. Wymieniono wszystkie instalacje. Gruntownie zmodernizowano sieć wodno-kanalizacyjną, bo w bursie było tylko kilka węzłów sanitarnych. W 3-kondygnacyjnym budynku (czwartą stanowi poddasze, tam też są mieszkania) zainstalowano 2 windy z wejściem bezpośrednio z poziomu chodnika.

- Wszystkie mieszkania, również te socjalne, mają centralne ogrzewanie, a w łazienkach są kabiny prysznicowe - dodaje Małgorzata Gostyńska z ZLM. - Przy bloku, stojącym na ogrodzonym terenie, znalazło się również kilkanaście miejsc parkingowych.

Lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy zamieszkają tu od maja, płacić będą już nową stawkę czynszu ustaloną przez radnych - 8,91 zł za mkw. W mieszkaniach socjalnych stawka ta wynosi 1,80 zł.

Radość z tej inwestycji mąci tylko fakt, że kolejka do mieszkań socjalnych z tytułu eksmisji liczy obecnie około 4000 osób. Następnym ośmiuset taki lokal przysługuje z powodu niedostatku.

Na mieszkanie komunalne w Łodzi oczekuje z kolei około dwóch tysięcy rodzin. Większość to lokatorzy kamienic, które mają być remontowane w ramach rewitalizacji obszarowej.

Krzysztof Spychała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.