Oto Fabryka Wody - Nowa Gontynka w 2020 roku

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Oto Fabryka Wody - Nowa Gontynka w 2020 roku

Marek Rudnicki

Park wodny ma wyróżniać się, jak filharmonia i Centrum Dialogu Przełomy.

Biuro architektoniczne Dream Worlds z Mysłowic wygrało konkurs na nowe szczecińskie kąpielisko, Fabrykę Wody - Nową Gontynkę.

Na wczorajszym ogłoszeniu wyników nie było nikogo ze zwycięskiego biura. Ustaliliśmy, że jest powiązane z potentatem na polskim rynku, Schick Architekci, który ma na koncie wiele aquaparków. Nie byli obecni, bo właśnie wczoraj uczestniczyli w otwarciu zrealizowanego innego swojego projektu w Chełmie.

Do ogłoszonego przez Szczecin konkursu zgłosiły się 22 firmy architektoniczne. Swoje prace przysłało tylko 13 z nich. Jury do drugiego etapu skierowało pięć prac. Opinia każdego członka jury była tajna do ostatniej chwili, gdy kopertę po godz. 13 w sali obrad rady miasta otworzył Jarosław Bodnar, architekt miasta. I wówczas dopiero zgromadzeni dziennikarze, przedstawiciele firm, a nawet prezydent miasta poznali wyniki.

Drugie miejsce przypadło pracowni architektonicznej Consultor z Poznania. Przyznano też trzy wyróżnienia, które zdobyli architekci z ETC z Wrocławia oraz dwie pracownie architektoniczne ze Szczecina, Grupa Domino i Metropolis.

Miasto wyznaczyło górną granicę kosztów przyszłego parku wodnego, tj. 100 mln zł netto. Przy czym dokumentacja nie może przekroczyć 5,3 mln zł.

Całość, tj. główny budynek kubaturowy, stanie na powierzchni około 13 tys. mkw. Teren zielony wokół niego to ok. 3,5 ha. W pierwszym etapie powstanie część basenowa (zewnętrzna i wewnętrzna) o powierzchni 8 tys. m kw. i część kulturalno-rozrywkowa (2 tys. mkw.). W kolejnym etapie ta druga zostanie rozbudowana o dalsze 3 tys. mkw. Przypuszcza się, że całość będzie gotowa do użytku jesienią 2020 r. lub na początku roku 2021.

Park nie będzie zwykłym parkiem wodnym, a miejscem, gdzie nastąpi połączenie w jednym miejscu rekreacji i wypoczynku oraz rozrywki i edukacji. Ostatni element opracowują naukowcy z naszych uniwersytetów.

Baseny wewnętrzne i zewnętrzne, strefa Saunarium, naturalne wykorzystanie różnic terenu

Projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do czerwca 2018 r. Po tym nastąpi przetarg na wykonawcę, którego wybór zabierze dwa, trzy miesiące. Gotowa Fabryka Wody - Nowa Gontynka ma być udostępniona pod koniec 2020 r., a najpóźniej jesienią roku następnego.


- Wybraliśmy projekt na wysokim poziomie architektonicznym, który po realizacji będzie miejscem radości, śmiechu i spontaniczności - ocenia Ryszard Jurkowski, przewodniczący komisji konkursowej.

W opinii jury, projekt Dream Worlds gwarantuje komfortowe spędzenie czasu w parku wodnym. A sam park ma być unikalny na tle innych, zrealizowanych w Polsce, gdzie można tylko moczyć się w wodzie i nic więcej.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.