Osocze pobrane od kujawsko-pomorskich ozdrowieńców, zostanie wykorzystane do produkcji leku na Covid-19

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Hanna Walenczykowska

Osocze pobrane od kujawsko-pomorskich ozdrowieńców, zostanie wykorzystane do produkcji leku na Covid-19

Hanna Walenczykowska

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy przekazało 12 litrów osocza spółce  Biomed-Lublin S.A. Firma ta pracuje nad wyprodukowaniem leku na Covid-19.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy nawet w okresie pandemii koronawirusa, pracując w szczególnie trudnych warunkach, zabezpiecza odpowiednią ilość krwi dla szpitali. Ponadto zespoły centrum pobierają osocze od osób, u których stwierdzono Covid-19 i które zostały z tej choroby wyleczone.

- Zebraliśmy 100 ozdrowieńców – tłumaczy Paweł Wojtylak, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Pobraliśmy od nich 12 litrów osocza i przekazaliśmy do wytwórni surowic i szczepionek w Lublinie. Ma ono posłużyć do wyprodukowania wstępnej partii immunoglobuliny, która zostanie poddana badaniom klinicznym.
[polecane]20614207;1;Karambol w bydgoszczy[/polecane]
Produkcja leku do badań właśnie się rozpoczęła. Jeśli wyniki badań klinicznych będą pozytywne, to nowy lek powoli zostanie wprowadzony na rynek. Trudno dziś określić, kiedy to może nastąpić.

Apel do krwiodawców

Dyrektor Paweł Wojtylak apeluje do wszystkich osób, które mogą być dawcami to, by zgłaszali się do RCKiK i oddawali krew.

Apeluję do krwiodawców o to, by wrócili i, żeby się do nas zgłaszali.

- Potrzeby szpitali rosną. W okresie pandemii trudno jest zabrać wystarczające ilości krwi – mówi Paweł Wojtylak. - Apeluję do krwiodawców o to, by wrócili i, żeby się do nas zgłaszali.

[polecane]20614155;1;to może cię zainteresować[/polecane]

A okazja do tego, by zjawić się w centrum jest – od poniedziałku (17 sierpnia) do środy (19 sierpnia) trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

- Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą pomagać w ratowaniu zdrowia i życia innych. Na krwiodawców czekają niespodzianki – czytamy na oficjalnej stronie regionalnego centrum. - Osoby, które oddadzą krew w dniach 17-19 sierpnia i podadzą hasło „BAHK”, otrzymają w prezencie butelkę-termos. Liczba upominków jest ograniczona, decyduje kolejność zgłaszania się.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.