Oddział w Koszalinie pełny. Z przedwczesnym porodem do Polic

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Joanna Krężelewska

Oddział w Koszalinie pełny. Z przedwczesnym porodem do Polic

Joanna Krężelewska

Zabrakło miejsc na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Koszalinie Ciężarne, zagrożone przedwczesnym porodem, będą kierowane do Polic.

W związku z krytycznym przepełnieniem oddziału neonatologicznego z pododdziałem patologii noworodka i wcześniaka oraz OIOM-u dziecięcego dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie zwrócił się z prośbą do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie o czasowe wstrzymanie porodów wcześniaczych na tych oddziałach.

O sytuacji tej powiadomione zostały też szpitale w regionie oraz zarząd Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Powód? Kumulacja wcześniaczych porodów.

- W ciągu ostatnich kilku dni w naszym szpitalu urodziło się jedenaście wcześniaków, w tym sześć w stanie ekstremalnym, czyli poniżej trzydziestego tygodnia ciąży - wyjaśnia Cezary Sołowiej, rzecznik koszalińskiego szpitala.

- Nasze oddziały neonatologiczne przygotowane są do przyjęcia określonej liczby porodów wcześniaczych i zapewnienia pacjentom specjalistycznej opieki. Kiedy dochodzi do sytuacji ich nagłego wzrostu i w efekcie zajęcia wszystkich miejsc - jak w tym przypadku - musimy, powodowani troską o bezpieczeństwo matek i dzieci, stosować procedury wyznaczone przez konsultanta wojewódzkiego.

Taka kumulacja porodów ciąż zagrożonych zdarza się co jakiś czas, a postępowanie szpitali jest wtedy ściśle określone.

Konsultant wojewódzki zdecydował, że kobiety ciężarne, zagrożone przedwczesnym porodem, będą kierowane przez szpitale w regonie do PSK w Policach, aż do czasu unormowania sytuacji w szpitalu w Koszalinie.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.