Odblaski mogą uratować życie - warto mieć przy sobie choć jeden odblaskowy element.

Odblaski mogą uratować życie - warto mieć przy sobie choć jeden odblaskowy element.

Jesień to nie tylko kolorowe liście i długie wieczory z książką, ale również szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i słabsza widoczność na drogach. Wszystko to powoduje, że piesi są narażeni na niebezpieczeństwo.

Dlatego policjanci, nie tylko łódzcy, apelują o noszenie elementów odblaskowych. Od 31 sierpnia 2014 roku używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym.

Odblaski, choć ich rola może wydawać się niepozorna, sprawiają, że mająca je przy sobie lub na sobie osoba staje się lepiej widoczna i mogą uratować jej życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Wiele osób stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się tacy, którzy w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę samochodu z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna już z odległości 150 metrów.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki, smycze. Ważne jest ich umieszczenie: zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas będziemy pewni, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.