Od 1 kwietnia będzie wybór oszczędzania na emeryturę: ZUS-OFE

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz
Jolanta Zielazna

Od 1 kwietnia będzie wybór oszczędzania na emeryturę: ZUS-OFE

Jolanta Zielazna

1 kwietnia otwarte zostanie po raz drugi tzw. okienko transferowe. Po dwóch latach ponownie dostaniemy możliwość wyboru.

Wybór dotyczy tego, czy na przyszłą emeryturę chcemy oszczędzać w ZUS i OFE, czy wyłącznie w ZUS.

Dwa lata temu swoją przynależność do OFE potwierdziło 2,5 mln członków. Nie mogły tego zrobić osoby, którym do emerytury zostało 10 lat i mniej. Ich oszczędności z OFE są stopniowo, co miesiąc przekazywane do ZUS. Kiedy osiągną wiek emerytalny, na koncie w OFE nie będą mieli już nic.

Jak dzielona jest nasza składka emerytalna? Na emeryturę przekazujemy 19,52 proc. naszego wynagrodzenia brutto. Pieniądze dzielone są w następujący sposób: 12,22 proc. zapisywane jest na indywidualnym koncie w ZUS. Co dzieje się z 7,3 proc. zależy od tego, co zdecydowaliśmy wcześniej. Jeśli nie wybraliśmy OFE, to jest zapisywane na subkoncie w ZUS. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się oszczędzać również w funduszu emerytalnym, to pieniądze są dzielone: 4,38 proc. trafia na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Nie są to więc duże pieniądze. Zarządzający funduszami emerytalnymi muszą je inwestować w akcje, bo kupowania obligacji zabrania im ustawa. Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku nie uznał tego za niezgodne z konstytucją.

Konto i subkonto w ZUS są inaczej waloryzowane.

Dziedziczeniu podlegają środki z subkonta i zgromadzone w OFE.

Dwa lata temu, kiedy pierwszy raz musieliśmy potwierdzać swój wybór OFE lub nic nie robić i zostać przeniesionym do ZUS, fundusze emerytalne miały ustawowy całkowity zakaz prowadzenia jakiejkolwiek akcji informacyjnej, która przekonałaby dotychczasowych klientów do zostania w OFE.

W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że ten zakaz jest niezgodny z konstytucją. Czy wobec tego w tym roku PTE zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi będą chciały taką akcję prowadzić?

- Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych będzie prowadzić działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym związanym z okienkiem transferowym - odpowiada Filip Pietkiewicz-Bednarek, rzecznik prasowy izby.

Natomiast poszczególne PTE będą komunikowały się ze swoimi członkami indywidualnie.

Kto w 2014 roku złożył deklarację o przynależności do OFE i chce w nim pozostać w tym roku, nie musi jej powtarzać.

Jakie wyniki mają poszczególne OFE możemy się przekonać zaglądając na stronę KNF (www.knf.gov.pl). Trzeba znaleźć dane o rynku OFE.

W tym roku odbędzie się też przegląd systemu emerytalnego. W zależności od wyników przeglądu mogą zapaść różne decyzje dotyczące nie tylko oszczędzania w OFE.

„Okienko transferowe”, czyli możliwość wyboru, trwa cztery miesiące - do 31 lipca. Następne okienko i kolejne - za cztery lata. O ile nic się w ustawie i systemie emerytalnym nie zmieni.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.