O przetargach publicznych w Unii Europejskiej po polsku

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Bogna Skarul

O przetargach publicznych w Unii Europejskiej po polsku

Bogna Skarul

Wkrótce ponad 500 tys. ogłoszeń rocznie o przetargach publicznych w krajach Unii Europejskiej będzie także publikowana w języku polskim.

Urząd Publikacji Unii Europejskiej od maja 2017 roku rozpoczyna wdrażanie infrastruktury do obsługi ogłoszeń publikowanych w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Ten suplement jest już w tej chwili dostępny również w polskiej wersji językowej w zakładce http://publications.europa.eu/pl/home.

Dlaczego to takie ważne

Są tam streszczenia aktów prawnych Unii Europejskiej, aplikacje mobilne różnych opracowań, przewodnik po przepisach unijnych, a także biblioteka i księgarnia internetowa UE.

Wkrótce ma się pojawić suplement, który dla przedsiębiorców będzie bardzo istotnym narzędziem, ponieważ obejmować ma informacje o publicznych przetargach prowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Za realizację tego projektu odpowiadać będzie konsorcjum firm Jouve i Skrivanek.

Codziennie w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ukazują się - zgodnie ze ścisłym harmonogramem publikacji - ogłoszenia o publicznych przetargach prowadzonych w krajach Unii Europejskiej. To unijny wymóg. Ale wkrótce wszystkie te ogłoszenia będa publikowane we wszystkich językach urzędowych Unii. Projekt ma znaczenie strategiczne ze względu na wagę przetwarzanych informacji - obejmuje przetwarzanie i tłumaczenie ogłoszeń we wszystkich językach krajów Unii Europejskiej.

Stoworzona zostanie specjalna platforma o wysokiej dostępności, umożliwiająca monitorowanie w czasie rzeczywistym ogłoszeń publikowanych codziennie w Suplemencie do Dziennika Urzędowego.

Ponad 500 tysięcy ogłoszeń rocznie

Rocznie na stronach pojawiać się będzie 500 tys. ogłoszeń (w tym m.in. ogłoszeń o zamówieniu i ogłoszeń o udzieleniu zamówienia).

- Projekt będzie realizowany w systemie „dokładnie na czas” zgodnie z prawnie obowiązującymi terminami publikacji przewidzianymi w dokumentach UE (od 5 do 12 dni) - zapowiada Małgorzata Finkelsztejn z PR Consultant, firmy odpowiedzialnej za upowszechnienie tego typu informacji.

Czym zajmuje się Urząd Publikacji UE?


Urząd Publikacji Unii Europejskiej (Urząd Publikacji), z siedzibą w Luksemburgu, jest organem międzyinstytucjonalnym, którego

zadaniem jest wydawanie publikacji instytucji Unii Europejskiej. Odpowiada za wydawanie i rozpowszechnianie publikacji o charakterze prawnym i ogólnym w wersji papierowej i elektronicznej oraz za zarządzanie stronami internetowymi umożliwiającymi obywatelom UE, organom państwowym i przedsiębiorstwom cyfrowy dostęp do oficjalnych informacji i danych pochodzących z UE.

Urząd Publikacji wydaje codziennie Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej w 23 językach urzędowych UE (lub w 24, w razie gdy wymagana jest również wersja irlandzka).

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.