Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O. Paweł Krupa - Bóg ma nam sporo do wytłumaczenia

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Katarzyna Kachel

O. Paweł Krupa - Bóg ma nam sporo do wytłumaczenia

Katarzyna Kachel

Bóg bardzo szanuje to, że my się buntujemy, nie zgadzamy, mówimy: Tak nie można - zapewnia o. Paweł Krupa, dominikanin

Bóg będzie potrzebował dobrego adwokata na Sądzie Ostatecznym?

Odpowiem historią: kiedy prezydent Francji François Mitterrand zakończył drugą kadencje, okazało się, że jest chory na raka. Parę miesięcy później zmarł. Oglądałem w telewizji francuskiej jego ostatni wywiad, gdzie już na koniec padło pytanie: „Panie prezydencie, jeśli Bóg istnieje, to co pan mu powie, kiedy go zobaczy?”. Na co Mitterrand odpowiedział: „Ja? Ja nic nie będę mówił, ja będę go słuchał. I mam nadzieję, że zrozumiem”. Świetnie wyczuwał, o co w tym wszystkim chodzi.

Bo przecież nie o to, żeby Bogu na tym Sądzie solidnie nawrzucać, ale aby wreszcie usłyszeć, co ma nam do powiedzenia. I jedyną naszą nadzieją jest to, że się jakoś porozumiemy. Bóg więc nie potrzebuje adwokata, to raczej my musimy mieć dobre ucho, by zrozumieć to, czego dzisiaj nie jesteśmy w stanie pojąć.

Choćby zła?

Gdyby zło było jakąś osobną siłą, która na pewnym etapie tego świata się pojawiła, to faktycznie współistnienie Boga i tej siły byłoby trochę nie do pogodzenia. Ale zło pojawiło się jako świadome odwrócenie się od dobra. Za złem stoi decyzja, inteligencja, która powiedziała Panu Bogu: „nie”.

To nie jest tak, że Bóg toleruje pojawienie się istoty z gruntu złej. Bóg wszystko stworzył jako dobre, nawet anioła, który potem stał się diabłem i postanowił, że tego, co stworzył, nie będzie niszczył. Będzie jedynie starał się nas skutecznie od zła odwrócić. Byśmy w końcu powiedzieli Bogu: „tak”. Jezusowa przypowieść o kąkolu posianym wśród pszenicy (Mt 13,24-30) jest doskonałą ilustracją tego, o czym mówię.

Bóg nie powinien wyrywać za nas chwastów? Zsyłać pioruny, gdy jest taka potrzeba?

Wciąż mamy w sobie myślenie dzieci, trochę bajkowe, magiczne. Że wystarczy machnąć czarodziejską różdżką, by wszystko, co złe, odwrócić w dobre. Ale Bóg nie jest magikiem. Gdyby nim był, musiałby pogwałcić naszą wolność. I proszę mi uwierzyć, gdyby zaczął to robić, bylibyśmy pierwsi, którzy by krzyczeli: Zostaw nas w spokoju.

Ty nas ograniczasz, Ty nas wiążesz. Nie zgodzilibyśmy się na takie manipulacje, bo przecież mamy wolną wolę i rozum. Tak więc Bóg bierze na siebie konsekwencje naszego zła i w Chrystusie je odkupuje, a do nas przychodzi nie tylko z przekazem: czyń dobrze, kochaj mnie, zwróć się ku życiu wiecznemu, ale także z tym, co my nazywamy łaską. Siłą, dzięki której jesteśmy w stanie to zrobić. Odwrócić się od zła i otworzyć na ten dar, który On dla nas ma - czyli na życie wieczne.

Nawet w Harrym Potterze wszystkie zaklęcia i różdżki są tylko detalami, rekwizytami. Bo w finale liczy się tylko miłość, dobro i poświęcenie siebie dla innych. Dzięki temu Harry zwycięża.

A nie jest tak, że gdyby Bóg nie stworzył nas bardziej doskonałych, to w raju nie zgrzeszylibyśmy?

Ale co to znaczy bardziej doskonałymi?

Choćby lepiej rozeznającymi dobro i zło.

No ale myśmy świetnie je rozeznawali, potrafiliśmy nadać imiona stworzeniom, potrafiliśmy z Panem Bogiem rozmawiać, potrafiliśmy robić to, o co nas prosił. Tylko w pewnym momencie powiedzieliśmy „nie”. Niestety, bardzo mało wiemy o tamtym czasie w Raju, o tym, co było przed katastrofą, przed grzechem pierworodnym.

Czytaj więcej:

 • Czy gdyby Bóg nie stworzył nas bardziej doskonałych, to w raju nie zgrzeszylibyśmy?
 • Bóg jako sokowirówka?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.