Numeracja drzew niepokoi. Wszystkie zostaną wycięte?

Czytaj dalej
Joanna Maraszek

Numeracja drzew niepokoi. Wszystkie zostaną wycięte?

Joanna Maraszek

Jeszcze w tym roku rozpocząć się ma przebudowa ul. Wojska Polskiego. Mieszkańcy obawiają się, że przy okazji remontu, wycięte zostaną wszystkie drzewa wzdłuż ulicy

O fundusze na remont ul. Wojska Polskiego w Świnoujściu miasto starało się od paru lat. W końcu się udało.

- Przebudowa ulicy Wojska Polskiego będzie największą z realizowanych w tym roku inwestycji drogowych - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Będzie ona wykonywana w ramach porozumienia polsko-niemieckiego pod nazwą „Poprawa infrastruktury transportowej na pograniczu polsko-niemieckim Euroregionu Pomerania”.

Planowane prace to nie tylko wymiana nawierzchni. Ich zakres jest znacznie szerszy.

- Ulica Wojska Polskiego przebudowana zostanie na odcinku od granicy polsko-niemieckiej do skrzyżowania z ulicą Leśmiana - wyjaśnia rzecznik prezydenta. - Wyremontowane będą wszystkie skrzyżowania oraz wybudowane odwodnienie i oświetlenie pasa drogowego. Pas drogowy zostanie także zagospodarowany zielenią i co zrozumiałe wymieniona nawierzchnia ulicy. Długość odcinka objętego przebudową wyniesie 1568 metrów bieżących.

Wzdłuż ulicy od lat rosną drzewa. Część z nich zostanie wycięta.

- W związku z rozbudową skrzyżowań o dodatkowe pasy skrętu wycince może ulec około 70 drzew - informuje Robert Karelus. - Zostaną one zastąpione nowymi nasadzeniami wzdłuż ulicy Wojska Polskiego.

Oznaczonych wzdłuż ulicy drzew jest jednak znacznie więcej. Mieszkańcy i radni niepokoją się tym, że wycięte zostaną wszystkie drzewa. Podczas ostatniej sesji nie zabrakło w tej sprawie interpelacji. Miasto jednak uspokaja. Numeracje pojawiające się na drzewach posłużyły jedynie ich ekspertyzie, co nie oznacza, że każde oznaczone drzewo będzie wycięte, jak obawiają się mieszkańcy.

- Ekspertyza została zlecona, aby określić stan zdrowotny drzew - wyjaśnia Robert Karelus. - Jej wyniki dadzą odpowiedź, które drzewa wymagają pielęgnacji, a które należy usunąć i zastąpić nowymi nasadzeniami.

Wykonawcą ekspertyzy jest Zakład Kształtowania i Pielęgnacji Zieleni GAJA z Wołczkowa. Koszt to około 40 tysięcy złotych brutto. Zgodnie z umową, wyniki badań zostaną przekazane do Urzędu Miasta w Świnoujściu w najbliższym czasie. Sprawę będziemy śledzić i na bieżąco informować.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.