Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim. Rusza nabór na studia pisarskie

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim. Rusza nabór na studia pisarskie

Małgorzata Klimczak

Może zapisać się każdy, kto czuje w sobie powołanie do pisania

Studia Pisarskie to nowe studia licencjackie w ofercie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Trzyletnie studia będą prowadzone w systemie popołudniowym, zajęcia odbywać się będą w tygodniu po godzinie 15. Nabór rozpocznie się 12 czerwca. Studia będą realizowane bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych. Są skierowane do każdego, kto ma ochotę skupić się na literaturze oraz czuje potrzebę rozwijania swoich umiejętności pisarskich.

Pomysłodawczynią tego kierunku jest prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni i pisarka. Idea powstania kierunku istniała od kilku lat.

- Do tej pory sporadycznie spotykaliśmy się na różnych kursach pisarskich, ale takiego trzyletniego kursu jeszcze nie było - mówi prof. Inga Iwasiów. - Będziemy się spotykać w cyklach zajęć, będziemy się dużo wadzić o literaturę, interpretować cudze teksty, ale przede wszystkim pisać własne.

Program przygotowali pracownicy Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa, skupiając się na idei rozwijania warsztatu pisarskiego w trzech zakresach: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, potrzebnych współcześnie każdemu, kogo interesuje pisanie. Nacisk został położony na formy artystyczne, nie użytkowe. Zasadą programową jest rozwijanie wiedzy wokół literatury - poprzez czytanie tej najlepszej - by od początku pogłębiać kontekst i pracować nad własnymi dziełami.

- Modułowy układ programu pozwoli studiującym wybierać te obszary, które najbardziej przydadzą się w realizacji planów pisarskich lub przechodzić między blokami przedmiotów, by znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie ścieżkę kształcenia. Tak więc między innymi będzie można pracować nad wspomnieniami, blogiem, książką dla dzieci, tomem wierszy, czy powieścią. W części teoretycznej zajęcia poprowadzą literaturoznawcy i językoznawcy. W praktyczno-warsztatowej - pisarki i pisarze - wyjaśnia prof. Inga Iwasiów.

Okazją do rozmowy na temat studiowania pisarstwa będą spotkania pod nazwą Popołudnia Studiów Pisarskich. Pierwsze z nich, z prof. Brygidą Helbig, pisarką i przyszłą wykładowczynią SP, odbyły się w piątek.

Brygida Helbig opowiadała o procesie powstawania książki, byciu pisarką - losie i zawodzie.

- Myślę, że pisarz musi nosić w sobie pewne predyspozycje, które możemy nazwać talentem, ale zawsze warto pracować nad warsztatem pisarskim i właśnie warsztatu będziemy uczyć - mówi Brygida Helbig.

Na pierwszy rok studiów w roku 2017/2018 przygotowano 20 miejsc. Jeżeli będzie duże zainteresowanie, limit miejsc może się zwiększyć.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.