Bogna Skarul

Nowoczesny, elegancki i ekologiczny. Taki będzie "Posejdon"

Nowoczesny, elegancki i ekologiczny. Taki będzie "Posejdon"
Bogna Skarul

To ma być najbardziej nowoczesna przestrzeń biurowo-hotelowa w Szczecinie. Wnętrze ma być w bardzo wysokim standardzie, ale też przyjazne środowisku

- To jest w tej chwili największa prywatna inwestycja w Szczecinie - mówił parę dni temu Marcin Woźniak, członek zarządu firmy Porto, która zajmuje się budową kompleksu Posejdon przy alei Niepodległości i placu Brama Portowa. - To będzie największe w Szczecinie centrum biurowo-kon-ferencyjno-hotelowe.

W nowym „Posejdonie” mają być biura, dwa hotele, centrum kongresowe oraz aleja handlowa o łącznej powierzchni blisko 50 tys. m kw.

- Nasza firma może oficjalnie przystąpić do budowy inwestycji, bo właśnie uprawomocniło się pozwolenie na budowę kompleksu - dodał.

Co to za kompleks

„Posejdon” będzie nowoczesnym obiektem oferującym około 20 tys. m kw. powierzchni biurowych, blisko 12 tys. m kw. powierzchni hotelowych, ponad 3 tys. m kw. przestrzeni handlowo-usługowej, a także 301 miejsc postojowych dla aut i 100 miejsc postojowych dla rowerów na dwóch kondygnacjach podziemnego parkingu.

- Tym samym stanie się największym obiektem kongresowym w Szczecinie z salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer mogącymi przyjąć blisko tysiąc osób - opowiadał o projekcie Marcin Woźniak.

Projekt nowego kompleksu opracowało Federacyjne Biuro Architektoniczne ze Szczecina.

- To jest ambitny i nowoczesny projekt oparty na trzech stabilnych filarach: hotelach największej na świecie sieci Marriott, najnowocześniejszych biurach oraz niewielkiej, ale doskonale przemyślanej części handlowej - podkreśla Marcin Wożniak.

A projektant Marcin Jackowiak z FBA dodaje, że właśnie tak buduje się obecnie tego typu obiekty na całym świecie.


Wysoki standard

Inwestorzy podkreślają, że oddając ponad 3,5 tys. m kw. powierzchni biurowej już na wstępie zadbano o bardzo wysoki standard. Każda część będzie odpowiednio doświetlona światłem dziennym. Standard wentylacji i klimatyzacji daleko wykracza poza obowiązujące obecnie normy, a zastosowane technologie pozwalają na uzyskanie prestiżowego certyfikatu ekologicznego BREEAM.

Na dwóch podziemnych kondygnacjach przewidziano miejsca zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i dla rowerzystów - strzeżony parking pomieści 301 samochodów oraz 100 rowerów, a także - co równie ważne - zaoferuje miejsca do ładowania aut elektrycznych, myjnię samochodową oraz szatnie i prysznice dla rowerzystów. To będzie miejsce pracy dla ponad dwóch tysięcy osób.

Co z częścią hotelową

- Symbolem otwarcia Polski na nowe czasy było uruchomienie pod koniec lat 80-tych hotelu Marriott w Warszawie - przypomina Marcin Woźniak. - Szczecin szykuje się do wielkiego skoku i dlatego Marriott otwiera w naszym mieście nie jeden, ale od razu dwa swoje hotele: znany czterogwiazdkowy Courtyard, dedykowany klientom biznesowym, oraz swój najnowszy format, czyli trzygwiazdkowe Moxy.

Moxy? Co to takiego? To nowy produkt największej na świecie sieci hotelowej, który kierowany jest przede wszystkim do młodych i zaznajomionych z zaawansowanymi technologiami gości. Moxy powstaje przy nowojorskim Times Square i powstaje też w najbardziej prestiżowym miejscu Szczecina. Oba hotele zaoferują łącznie 248 pokoi dla 420 gości.


Dla wszystkich

Do dyspozycji pracowników kompleksu, szczecinian i gości oddane zostaną lokale usługowe, w tym kawiarnie i restauracje. Stworzona zostanie również zupełnie nowa przestrzeń publiczna - ogólnodostępne patio ze śródmiejską zielenią oraz blisko 500-metrowy taras widokowy zlokalizowany na dachu budynku.

Są już chętni

Ponad połowa dostępnej w „Posejdonie” powierzchni jest już skomercjalizowana. Stawki najmu w części biurowej nie będą odbiegać od średnich szczecińskich czynszów, a zastosowane rozwiązania architektoniczne i technologiczne pozwolą najemcom na dużo efektywniejsze wykorzystanie wynajmowanej powierzchni. Temu służyć będzie choćby kantyna oraz ogólnodostępne sale konferencyjne. Dzięki rozwiązaniom przyjaznym środowisku opłaty eksploatacyjne będą na minimalnym poziomie.

- Chcemy udostępnić „Posejdon” już w lipcu 2019 roku - zapowiada Edward Osina z firmy Calbud, która jest razem z Marcinem Woźniakiem współudziałowcem firmy Porto. - Minie wówczas dokładnie dziewięćdziesiąt lat od uruchomienia w tym samym miejscu przedwojennego Domu Towarowego „DeFaKa” i Kina „UFA-Palast”.

Historia „Posejdona”

Historia Posejdona sięga końca lat 20-tych XX wieku, kiedy sieć „DeFaKa” (Deutsches Familien-Kaufhaus) otworzyła w Szczecinie Dom Towarowy o tej samej nazwie. Mieściły się w nim sklepy, restauracje, kawiarnie, cukiernia, piwiarnia, bar nocny, ogród zimowy i kabaret, a jego główną atrakcją była ogromna sala kinowa „UFA Palast” mogąca pomieścić ponad 1200 widzów. W czasie działań wojennych gmach DeFaKa uległ zniszczeniom - w gruzach legła wówczas część kompleksu z salą kinową, a znacznym zniszczeniom uległa również modernistyczna fasada. Po wojnie odbudowano zachowaną część budynku - jednakże w innymi niż pierwotnie kształcie oraz w uboższej formie. W 1951 roku budynek został ponownie oddany do użytku już jako Powszechny Dom Towarowy. Potocznie zwany „Pedetem” był przez wiele lat symbolem szyku i centrum mody. Od 2009 roku, gdy został ostatecznie zamknięty, czekał na inwestora. Od 2015 roku właścicielem całego kwartału jest szczecińska firma Porto Sp. z o.o.a

Inwestycja w liczbach

- powierzchnia terenu inwestycji: 7.022 m2

- powierzchnia zabudowy: 6.663 m2

- powierzchnia użytkowa kompleksu: 49.172 m2

- powierzchnia użytkowa części biurowej: 19.770 m2

- powierzchnia użytkowa części hotelowo-konferencyjnej: 11.769 m2

- powierzchnia użytkowa części usługowej: 3.030 m2

- liczba kondygnacji podziemnych: 2

- liczba kondygnacji nadziemnych: 4-11

- maksymalna wysokość budynku: 35 m

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.