Nowe prostsze wnioski o "500+". Co się zmieniło?

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Nowe prostsze wnioski o "500+". Co się zmieniło?

Bogna Skarul

A w MOPR-ach kolejki do składania dokumentów o trzy razy mniejsze.

749 wniosków złożono wczoraj w Szczecinie. Wtorek, 1 sierpnia był pierwszym dniem składania nowych dokumentów o przyznanie pieniędzy z programu „Rodzina 500+”.

- To niewiele w porównaniu do 1 kwietnia ubiegłego roku, kiedy ruszał ten program i przed drzwiami Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka już na godzinę przed otwarciem stała długa kolejka - wspomina Maciej Homis, rzecznik prasowy SCŚ. - Wczoraj (wtorek) rano było przed otwarciem punktu zaledwie 20 osób. Za to przez internet do godziny 11 złożono już 210 wniosków. Pierwsza osoba swój nowy wniosek złożyła za pomocą internetu o godzinie 29 minut po północy.

W Stargardzie nie było wczoraj wielkich kolejek. Wnioski składane są w tutejszym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Ruch jest, mieszkańcy przychodzą, ale nie ma tłoku - mówi Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie. - Najczęściej pobierane są wnioski, a niektóre osoby przyszły już z wypełnionymi dokumentami i od razu je składały.

W Świnoujściu wczoraj złożono 63 nowe wnioski. W ubiegłym roku 1 kwietnia było ich prawie trzy razy więcej.

- Poza osobami, które składają dokumenty przychodzi tez sporo osób z pytaniami dotyczącymi programu - przyznają pracownicy świnoujskiego MOPR. -Pytają jak wypełnić nowy formularz oraz komu dokładnie przysługują świadczenia i kiedy dostaną pieniądze.

Pieniądze rodzicom przyznawane są na tzw. okresy zasiłkowe.

W przypadku świadczenia z programu Rodzina 500 + jest to okres od 1 października do 30 września następnego roku. Jeśli rodzina chce zachować ciągłość wypłat (wniosek jaki złożyła w ubiegłym roku był na okres do 30 września 2017 roku) musi złożyć dokumenty w sierpniu. Wtedy pieniądze dostanie do 31 października.

Natomiast jeśli rodzina złoży nowy wniosek we wrześniu - wypłaty może się spodziewać za dwa miesiące (za październik i listopad) do 30 listopada.

Jeśli wniosek złoży w październiku otrzyma w jednej wypłacie skumulowane pieniądze za październik, listopad i grudzień, najpóźniej do 31 grudnia. Natomiast jeśli rodzice złożą nowy wniosek w listopadzie lub w kolejnych miesiącach nie otrzymają już skumulowanych wypłat (za październik, listopad i grudzień).

Wypłata świadczenia nastąpi od miesiąca złożenia nowego wniosku.

- Te nowe wnioski wcale nie są zbyt skomplikowane - przyznaje Alina M. mama dwójki dzieci. - Poprzednie sprawiały więcej kłopotu - mówi i dodaje, że na wypisanie danych potrzebowała z 20 minut.

Komentarz

Za nami pierwszy dzień składania nowych wniosków o pieniądze z rządowego programu „Rodzina 500+” jakie rodzicom przysługują na kolejny okres zasiłkowy. Był trzy razy spokojniejszy niż ten w ubiegłym roku (choćby przez trzy razy mniejsze kolejki do punktów przyjmowania dokumentów), dwa razy łatwiejszy (bo formularze zostały uproszczone) i parę razy sprawniejszy (bo urzędnicy byli lepiej przygotowani).

Kolejnej i największej fali rodziców i opiekunów punkty przyjmowania wniosków spodziewają się na początku września (rodzice i dzieci wrócą już bowiem z wyjazdów wakacyjnych), ale miesiąc nowych doświadczeń na pewno spowoduje, że i rodzice i urzędnicy łatwiej sobie z problemami wypełniania wniosków będą radzić.

Będą już bowiem wiedzieli na co zwracać uwagę, jakich pytań mogą się spodziewać i gdzie kierować rodziców z ich kłopotami. Doświadczenie bowiem robi swoje - doświadczenie i rodziców i urządników.

Bogna Skarul

Bogna Skarul

gospodarka morska, biznes, pogoda i różne takie

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.