Nowe oblicze ze starą aurą, to plan na ul. Wojska Polskiego w Świnoujściu

Czytaj dalej
Olimpia Dudek

Nowe oblicze ze starą aurą, to plan na ul. Wojska Polskiego w Świnoujściu

Olimpia Dudek

Nowe oblicze ze starą aurą, to plan na ul. Wojska Polskiego.

Na ten remont czekano od dawna. Ulica Wojska Polskiego w Świnoujściu jest jedną z głównych w mieście i co więcej, wiazdową do kraju od strony zachodniej. Prowadzi do granicy z niemieckim miasteczkiem Ahlbeck. To na niej znajdują się tablice informujące o wjeździe do miasta, a także kraju. Można się domyślać, że od momentu otwarcia granicy, przez tę drogę przejechały setki tysięcy aut. Zmianę kraju czuć szczególnie, jeśli kierowca ma pojazd z niskim zawieszeniem. W Świnoujściu droga nie zmieniła się od czasów, kiedy jeździł nią niemiecki cesarz. Kostka brukowa pewnie pamięta niejedną rewolucję w sposobie poruszania się. Jeździły po niej konne zaprzęgi, automobile Stoevera i wolks-vageny. Przyszedł czas na rewolucję samej drogi.

Czas na remont

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego będzie największą z realizowanych w tym roku inwestycji drogowych.

- Przedsięwzięcie będzie wykonywane w ramach porozumienia polsko-niemieckiego pod nazwą „Poprawa infrastruktury transportowej na pograniczu polsko-niemieckim Euroregionu Pomerania” - wyjaśnia Robert Karelus ze świnoujskiego magistratu.

Miasto posiada już projekt budowlany inwestycji. Prace nad projektem wykonawczym miasto rozpoczęło po informacji o przyznaniu środków zewnętrznych. Projekt ten określił harmonogram prac, a następnie realizację samej inwestycji. Rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie wykonawcy planowane jest w sierpniu bieżącego roku, a we wrześniu przekazanie placu budowy. Sama przebudowa zajmie około półtora roku i nie będzie należała do najtańszych.

- Całość inwestycji powinna zakończyć się w ostatnim kwartale 2018 roku - mówi Robert Karelus.

Szacowana jest na ponad 13 milionów złotych, z czego 80,62-procent pochodzić będzie ze środków unijnych pozyskanych w ramach programu Interreg Va.

- Przebudowa ulicy Wojska Polskiego jest jedną z najbardziej oczekiwanych, przez mieszkańców i gości miasta, inwestycji - dodaje Karelus. -W swych założeniach ma ona łączyć cechy swoistego rodzaju wizytówki Świnoujścia z funkcjonalnością i bezpieczeństwem poruszających się tam kierowców i pieszych.

Nowe oblicze

Ulica Wojska Polskiego przebudowana zostanie na odcinku od granicy polsko-niemieckiej do skrzyżowania z ulicą Leśmiana.

- Wyremontowane zostaną wszystkie skrzyżowania oraz wybudowane sprawne odwodnienie i oświetlenie pasa drogowego - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Zagospodarowany zielenią będzie także pas drogowy.

Dla wielu kierowców najważniejsze jest to, że wymieniona zostanie nawierzchnia ulicy.

- Długość odcinka objętego przebudową wyniesie 1568 metrów bieżących - mówi rzecznik.

Nowe oblicze zyskają również skrzyżowanie z ulicą Bałtycką oraz miejsce styku ulicy Wojska Polskiego z niemiecką drogą gminną prowadząca w kierunku Ahlbecku.

- Na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i 11. Listopada planowane jest wyznaczenie dodatkowych pasów skrętu w lewo - informuje Karelus.

Na zmianie skorzystają wszyscy, nie tylko kierowcy, ale także piesi. Obecnie chodnik znajduje się po jednej stronie drogi. Jego jakość również pozostawia wiele do życzenia. Jest nierówny, ma dziury, niewygodne, wysokie krawężniki na które z trudem wjeżdża się wózkiem i jest bardzo wąski, więc mijanie się na nim to niezły manewr. Po drugiej stronie ulicy jest ścieżka rowerowa, którą często wybierają matki z wózkami i piesi, którzy nie chcą chodzić zatłoczonym chodnikiem. Złoszczą się na to rowerzyści, którzy mają problem z ciągłym wymijaniem lub zwalnianiem z powodu natłoku pieszych. Po przebudowie chodnik będzie znacznie szerszy. Pas dla pieszych znajdzie się także po drugiej stronie jezdni. To jednak niesie za sobą pewne konsekwencje.

- W związku z rozbudową skrzyżowań o dodatkowe pasy skrętu wycince może ulec około 70 drzew - informuje rzecznik prezydenta. - Zostaną one zastąpione nowymi nasadzeniami wzdłuż ulicy Wojska Polskiego.

Prace mają rozpocząć się po sezonie letnim, we wrześniu. W Świnoujściu jest to czas, w którym wciąż nie brakuje turystów i ruch samochodowy jest wytężony. To może oznaczać komplikacje organizacyjne.

- Organizacja ruchu wzdłuż ulicy zostanie ostatecznie uzgodniona z wykonawcą inwestycji i choć zgodnie z założeniami przebiegać będzie ona etapowo, w systemie wahadłowym, można spodziewać się krótkotrwałych, czasowych wyłączeń z ruchu tej drogi dojazdowej do przejścia Świnoujście/Ahlbeck - wyjaśnia Robert Karelus.

Handel zostanie

Przygraniczny handel od lat jest źródłem utrzymania dla wielu świnoujścian. Swoje miejsce tutaj znalazły setki osób. Wzdłuż ul. Wojska Polskiego ciągnie się pawilon ze straganami, na których znaleźć można wszystko, od odzieży, zabawek, przez płyty z muzyką, słodycze i słynne stoiska z żółtymi serami.

To osobliwe miejsce utworzyło się na początku lat 90. i od tamtego czasu, handlujący bronią miejsca, jak oka w głowie. Przez lata, powstawały tam różnego rodzaju miejsca handlu. Były to blaszane budy z karbowanej blachy, nieraz ze znacznie gorszych materiałów, które przez lata niszczały.

Miasto wielokrotnie usiłowało zlikwidować to miejsce handlu. Proponowane było utworzenie hali targowej na ul. Bałtyckiej. To nie znalazło poparcia handlujących. Stoiska na szczęście zyskały na wyglądzie. Nie odstraszają, a spacer między pawilonami może być przyjemny. To właśnie tam można poczuć prawdziwy klimat miasta i jego mieszkańców, bo przecież życie kwitnie właśnie na targach. Dziś robi się atrakcje z miejsc, w których dawniej znajdowały się miejsca handlu. To one tworzyły centrum w mieście.

Świnoujście jest miastem o przewrotnej historii. Obecni mieszkańcy zasiedlali te tereny dopiero w latach 70. XX w., nie mając wciąż pełnej wolności. Pełny rozkwit i wolność uzyskano na początku lat 90. i to mentalność tego czasu tworzy klimat miasta.

Olimpia Dudek

Redaktor online na co dzień. Bardzo skoncentrowana na MMA oraz tenisie, co też czasem daje upust na portalu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.