Nocleg na brzegu Odry

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Nocleg na brzegu Odry

Marek Białowąs

- To idealne miejsce na agroturystykę - mówi Ryszard Wróblewski.

W byłym ośrodku szkolno - wychowawczym w Górzykowie powstał ośrodek dla turystów. - Budynek wynająłem od starostwa. Widziałem, że stał pusty. Postanowiłem jakoś go zagospodarować. Szukałem podobnego obiektu. Jak na razie to niewielu ludzi wie, że można tu spędzić noc - mówi dzierżawca obiektu Ryszard Wróblewski. - Na początek czekały mnie wydatki. Musiałem kupić meble do dwóch kuchni, lodówki i sprzęt do pokoi.

Nowy gospodarz zawiaduje ośrodkiem od dwóch miesięcy. Trudno tu trafić obcemu, tym bardziej, że nie prowadzą do niego żadne kierunkowskazy lub reklamy. Budynek pamiętający jeszcze przedwojenne czasy stoi na brzegu odrzańskiej skarpy. Gdyby nie wysokie drzewa oddzielające go od rzeki, z okien domu byłby wspaniały widok na dolinę Odry. Od lat była to siedziba ośrodka szkolno - wychowawczego dla dzieci upośledzonych. W 2007 r. został jednak zlikwidowany. Systematycznie malała liczba uczniów uczęszczających do placówki.

Początkowo Górzykowo wspomagało w działalności większą placówkę w Sulechowie. Wkrótce jednak starosta zrezygnował z tego rozwiązania. Jak powiedziała "GL" w 2007 r. sekretarz powiatu zielonogórskiego - ośrodek przewidziany był dla 35 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Jednak 9 lat temu w placówce przebywało już tylko 13 dzieci. Od kilku lat budynek stał pusty. Dom obok, który również należał do byłego ośrodka zaadaptowano na świetlicę wiejską. W gmachu głównym będzie agroturystyka.

W przygotowaniach do otwarcia gospodarstwa pomocna jest rodzina. Od lewej: Ryszard, Paweł oraz Bożena Wróblewska.
Mariusz Kapała W przygotowaniach do otwarcia gospodarstwa pomocna jest rodzina. Od lewej: Ryszard, Paweł oraz Bożena Wróblewska.

- Na razie trzeba wszystko doprowadzić tu do porządku. Moja mama pracowała tutaj 30 lat. Pamiętam dobrze to miejsce, gdy tętniło życiem - opowiada Paweł Wróblewski, kuzyn dzierżawcy. - Wokół jest dużo zakładów pracy, powinno być dużo chętnych do spędzenia choćby weekendu nad Odrą.

Gospodarstwo agroturystyczne już jest otwarte. Dom jest w dobrym stanie, chociaż warunki dalekie od luksusowego hotelu. Na gości czeka 10 pokoi, 36 miejsc noclegowych. - To też idealne miejsce np. na zieloną szkołę lub dla wędkarzy, którzy chcą spędzić kilka dni nad rzeką - dodaje R. Wróblewski. Turyści powinni też pamiętać, że Górzykowo związane jest z uprawą winorośli na południowym stoku pradoliny Odry. Obecnie odradzają się tam tradycje winiarskie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.