Nitras: prezydent współfinansuje program rządu i ogranicza in vitro

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Nitras: prezydent współfinansuje program rządu i ogranicza in vitro

Marek Rudnicki

Sławomir Nitras zadeklarował, że gdy zostanie wybrany prezydentem miasta, zrealizuje uchwałę radnych Szczecina i z budżetu miasta przeznaczy pieniądze na realizację programu in vitro.

Poseł Nitras krytykuje prezydenta miasta, Piotra Krzystka z kilku powodów. Po pierwsze, bo nie zrealizował programu wspierania in vitro, uchwalonego już jakiś czas temu przez radnych miasta. Nie skorzystał też z rządowego programu leczenia osób niepłodnych, które zaproponował minister zdrowia jeszcze w poprzednim rządzie, Bartosz Arłukowicz. A jednocześnie wprowadził „po cichu” dofinansowanie (kwotą 150 tys. zł) programu obecnego rządu - nic nikomu nie mówiąc.
- Zastąpił in vitro forsowaną przez PiS naprotechnologią - mówi poseł Nitras. - Szczecin jest chyba jedynym w Polsce samorządem, który współfinansuje rządowy program.

W społeczeństwie rzadko kto rozróżnia te dwa terminy: „in vitro” i „naprotechnologia”.

- In vitro jest dziś uznaną metodą medyczną leczenia niepłodności - wyjaśnia dr Andrzej Niedzielski, ordynator ginekologii położnictwa w szpitalu w Zdrojach. - Żeby zakwalifikować parę do leczenia niepłodności drogą in vitro, muszą być spełnione określone kryteria związane z tym leczeniem. Musi być udokumentowana niemożność uzyskania ciąży na dotychczasowym etapie diagnostyki i leczenia, włącznie właśnie z naprotechnologią.

Sławomir Nitras twierdzi, że ograniczanie możliwości tylko do jednego programu jest zamknięciem drogi do leczenia bezpłodności innymi metodami, niż naprotechnologia.

Warto wspomnieć, że radna sejmiku Agnieszka Przybylska skierowała pismo do wojewody o sprawdzenia, czy są podstawy prawne do uchylenia uchwały sejmiku dotyczącej pomoc finansowa dla samorządów na program in vitro. Argumentuje, że m.in.pozbawiono radnych zapoznania się na ten temat Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.