Nikt już nie chce być policjantem?

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Wojciech Mąka

Nikt już nie chce być policjantem?

Wojciech Mąka

Z wielkim zadęciem ruszyła akcja rekrutacyjna do policji w regionie. Dostaliśmy nawet 50 etatów więcej, ale... chętnych do pracy nie ma.

„Zostań kimś wyjątkowym” - nawołują plakaty na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Niebawem kampania trafi do szkół średnich i na uczelnie. - Mamy tylu chętnych, jak na dobre, renomowane studia - zachwala mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Ale list kolejkowych nikt przed komendami nie tworzy, a kandydatów jest jak na lekarstwo.

Ministerstwo nie dostrzega kłopotu

- Ostatnie kolejki do rekrutacji były w 2012 roku - przypominają związkowcy.

W roku bieżącym chętnych do pracy w policji w regionie podania złożyło trzysta osób mniej niż w 2016. Ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdaje się kłopotu nie dostrzegać.

Możemy przyjąć do pracy
160 osób

- W tym roku zwiększono liczbę etatów w kraju o tysiąc, z czego o 50 tylko w naszym województwie - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Nie pamiętam roku z podobnymi liczbami.

Zgodnie z ustalonymi przez Komendę Główną Policji limitami możemy przyjąć do pracy w policji 160 osób - bierze się pod uwagę tych, którzy przystąpili do testów i przeszli postępowanie kwalifikacyjne.

Następne terminy przyjęć są w sierpniu i w grudniu tego roku, a więc ile osób rzeczywiście wstąpi w szeregi policji dziś jeszcze nie wiadomo.

Już nie przebierają w kandydatach - jeśli testy i badania zaliczone, to do służby

Na pierwszy dzień sierpnia we wszystkich jednostkach policji w województwie było 271 wakatów. Komenda Główna Policji ustaliła limit przyjęć w regionie na 227 osób. Przyjąć na dziś można jeszcze 160 z tych, którzy przeszli testy i nie wycofali swoich podań.

W każdym wieku

W nieoficjalnych rozmowach policyjni związkowcy przyznają, że kłopoty z zapełnieniem wolnych miejsc są, mimo że już dawno obniżono wymagania dla kandydatów - minimalne wykształcenie to średnie, ale ograniczenia wieku już nie ma. - Trzeba jednak pamiętać, że kandydat musi przejść test sprawnościowy, który wcale do łatwych nie należy - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Jeśli ktoś przejdzie badania, test z wiedzy i ze sprawności fizycznej, to jest przyjmowany. Test z wiedzy za pierwszym razem zdaje ok. 60-70 procent kandydatów. Test psychologiczny - 40 procent.

Odchodzą rozczarowani

Policja ma nie tylko kłopoty z zapełnieniem wolnych etatów. Rośnie też liczba funkcjonariuszy, którzy rozczarowani rezygnują ze służby zaledwie po kilku latach. Oficjalne dane Komendy Głównej Policji potwierdzają, że służba w mundurze przestaje być atrakcyjna dla młodych ludzi.

Jeszcze w 2010 roku o jeden etat starało się 10 kandydatów, a rok temu już tylko sześciu. W ubiegłym roku było jeszcze gorzej - w kilku komendach wojewódzkich nie udało się znaleźć kandydatów na wolne miejsca.

2,6 tys. zł na starcie

Powszechnie przyjmuje się, że brak zainteresowania zawodem policjanta wynika z niewielkich zarobków funkcjonariuszy oraz z zabrania im niedawno uprawnień do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

- Świeżo przyjęty do policji funkcjonariusz otrzymuje miesięcznie na rękę 2,6 tysiąca złotych - mówi Monika Chlebicz. - Nie każdy policjant zostanie komendantem miejskim czy wojewódzkim, ale wynagrodzenie będzie miał coraz wyższe, zależnie od wysługi lat, stopnia itd. Wiele zależy od niego samego.

Dokumenty kandydatów przyjmowane są wyłącznie w komórkach kadrowych komend miejskich i powiatowych policji na terenie województwa - najbliższych miejsca zamieszkania kandydata.

Służbę w policji może pełnić:

OSOBY ZAINTERESOWANE PEŁNIENIEM SŁUŻBY składają poniższe dokumenty:

Składając dokumenty należy wylegitymować się dowodem osobistym.

Dokumenty przyjmowane są wyłącznie w komórkach kadrowych komend miejskich i powiatowych Policji na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Kandydaci powinni składać komplet aplikacyjny w komendzie miejskiej lub powiatowej Policji najbliższej miejsca zamieszkania.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy dokumenty składają w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Druk kwestionariusza osobowego można pobrać ze stron internetowych www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl lub www.policja.pl zakładka INFORMACJE/PRACA W POLICJI lub w komórkach kadrowych komend miejskich/powiatowych Policji lub w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy ul. Poniatowskiego 3 w Bydgoszczy ( Zespół ds. Doboru i Rezerwy Kadrowej).

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.