Nie płać za informacje o dziedziczeniu składek emerytalnych ZUS. Dowiesz się tego za darmo!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Jolanta Zielazna

Nie płać za informacje o dziedziczeniu składek emerytalnych ZUS. Dowiesz się tego za darmo!

Jolanta Zielazna

Dostałeś zaproszenie na spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z ZUS i OFE? Bądź ostrożny! To mogą być naciągacze. Nie podawaj swoich danych.

Informacje o zasadach dziedziczenia składek emerytalnych za darmo można dostać w każdym oddziale ZUS. Wtedy mamy pewność, że nikt na nic nas nie naciągnie.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik centrali ZUS w Warszawie, informuje, że do ZUS napływają sygnały z różnych stron kraju o spotkaniach organizowanych w celu poinformowania o zasadach dziedziczenia składek w ZUS i II filarze emerytalnym, czyli OFE. W ich trakcie padają sugestie, jakoby organizator szkoleń współpracował z ZUS. Uczestnicy spotkań proszeni są m.in. o podawanie danych osobowych bliskich uprawnionych do dziedziczenia składek.

ZUS sam takich spotkań nie organizuje ani nikogo do tego nie upoważnił.

Pamiętajmy, że dziedziczeniu podlega tylko część składek emerytalnych wpłaconych do ZUS oraz składki gromadzone w OFE. Siłą rzeczy dotyczy to tylko i wyłącznie osób urodzonych po 1948 roku, które podpisały umowę z otwartym funduszem emerytalnym.

Nie dajmy się nabrać! Nie udostępniajmy żadnych danych osobowych, ani swoich, ani - tym bardziej - osób uposażonych. Nie wiadomo, kto i do czego zechce je wykorzystać.

- Na pewno ZUS nie organizuje we współpracy z żadną firmą takich spotkań - podkreśla Alina Szałkowska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Bydgoszczy. - Jeśli organizujemy spotkania, to zawsze w naszej siedzibie i informacje o tym są umieszczane na naszej stronie internetowej. Zawsze są to informacje udzielane bezpłatnie i nie ma potrzeby podawania swoich danych osobowych.

- Natomiast jeśli ktoś chce uzyskać informacje zapisane na swoim koncie w ZUS, to musi okazać dowód osobisty i otrzyma je wyłącznie w ZUS na sali obsługi klienta - dodaje rzecznik.

ZUS prosi o daleko idącą ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia organizatorów tego typu spotkań. Podawane podczas takich spotkań dane osobowe mogą zostać wykorzystane na niekorzyść klientów.

Wszyscy zainteresowani sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym zasadami dziedziczenia składek, mogą korzystać z bezpłatnych porad ZUS bezpośrednio na salach obsługi bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: 22 560 16 00.

Jeśli chcemy zmienić uposażonych, czyli osoby, które po naszej śmierci mają odziedziczyć składki zapisane na subkoncie - skontaktujmy się z PTE, które zarządza naszym funduszem emerytalnym. Najczęściej można to też zrobić przez stronę internetową danego PTE.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.