Nie milkną echa dokumentu o pedofilii księży „Tylko nie mówi nikomu“. Jest reakcja kurii na film Tomasza Sekielskiego

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Paulina Błaszkiewicz

Nie milkną echa dokumentu o pedofilii księży „Tylko nie mówi nikomu“. Jest reakcja kurii na film Tomasza Sekielskiego

Paulina Błaszkiewicz

- Co się stało z księdzem, który mnie molestował? Został przeniesiony do innej parafii. Czyli było dokładnie tak samo, jak w sprawie księdza Andrzeja S. czy Pawła Kani, których biskupi również przenosili do innych parafii - mówi Mariusz Milewski, ofiara księdza Jarosława P.

Ksiądz Jarosław P. odsiaduje wyrok za molestowanie Mariusza Milewskiego. 28-latek z Wardęgowa domaga się dziś odszkodowania od kurii toruńskiej.

- Biskup Suski zapewniał mnie, że ksiądz zostanie odsunięty od posługi kapłańskiej, a tymczasem znalazłem go na parafii w Pucku. Poczułem się oszukany - mówi Mariusz Milewski.

Podobnie było z księdzem Andrzejem S., o którym pisaliśmy wielokrotnie w „Nowościach”, kiedy był proboszczem w Mszanie pod Brodnicą. O tym księdzu w filmie Tomasza Sekielskiego mówi Marek Mielewczyk, który był przez niego wykorzystywany seksualnie w latach 80., w Kartuzach na Pomorzu.

W wieku osiemnastu lat trafił po próbie samobójczej do szpitala, gdzie opowiedział o gwałtach księdza lekarce, która zawiadomiła kurię. Ówczesny biskup chełmiński Marian Przykucki zapewnił ją, że ksiądz został skierowany po rekolekcjach na inną placówkę pod groźbą, że w razie powtarzania się przestępstw zostanie pozbawiony prawa wykonywania obowiązków kapłańskich. Na zapewnieniach się skończyło, bo ksiądz nadal molestował dzieci. Dziś Kuria informuje, że Andrzej S. został w końcu wydalony ze stanu duchownego.

- Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych - informuje „Nowości” biskup toruński, ks. Wiesław Śmigiel.

Biskup zapewnia, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem Polskim, zaleceniami papieża Franciszka i wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.