Joanna Maraszek [email protected]

Nie ma drugiej takiej plaży na polskim wybrzeżu

Nie ma drugiej takiej plaży na polskim wybrzeżu
Joanna Maraszek [email protected]

Wyróżnienia, nagrody i oznaczenia jakości, to standard, do jakiego przywykli już wypoczywający na świnoujskiej plaży.

Świnoujście znów na podium w prestiżowym rankingu na najlepsze plaże na polskim wybrzeżu, który przeprowadził portal Onet.pl.

- Od początku istnienia tego rankingu, czyli od 9 lat, nasze miasto jest w ścisłej czołówce - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Sześć razy wygrywaliśmy. Dwa lata temu było to trzecie miejsce, a w ubiegłym i w tym roku drugie.

W ostatecznym rankingu oceniono 30 plaż. Każdą oceniano między innymi pod kątem jakości plaży, infrastruktury i atrakcji.

- Przed nami uplasowała się Ustka; bezpośrednio za nami Łeba. Kołobrzeg zajął 4. miejsce, Międzyzdroje -13 - podkreśla Robert Karelus. - Świnoujską plażę, w punktacji, uznano za najpiękniejszą na polskim wybrzeżu Bałtyku. Świnoujście najwyżej oceniono za atrakcje, jakie oferuje się wypoczywającym u nas gościom.

To między innymi stale polepszająca się baza hotelowa i gastronomiczna i rozwój infrastruktury ścieżek rowerowych.

- Wielu turystów, którzy nas odwiedzają, podkreśla, że Świnoujście jest atrakcyjne nie tylko ze względu na piękną plażę, czy najcieplejszą wodę w morzu, ale również dlatego że oferuje dużo atrakcji i nie sposób się tutaj nudzić - mówi, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

To nie pierwszy sukces

Ranking plaż Onet.pl to kolejny w tym roku sukces świnoujskiego kąpieliska.

- Nasza plaża została już uznana za najlepszą na polskim wybrzeżu przez znany turystyczny portal Travellist.pl - dodaje Karelus.

Niemal 51 procent osób biorących udział w sondzie portalu www.polska.travel.pl uznało Świnoujście za najlepszą miejscowość letniskową na Pomorzu Zachodnim. O miano najlepszego kurortu/miejscowości letniskowej walczyło pięć miejscowości: Kołobrzeg, Darłowo, Połczyn Zdrój, Szczecinek i Świnoujście. Na drugim miejscu, za Świnoujściem, uplasował się Kołobrzeg, który zdobył 46,7 procent głosów. W dalszej kolejności: Darłowo, Połczyn Zdrój i Szczecinek.

- Jeszcze kilka lat temu turystów przyciągała do nas właściwie tylko najszersza na wybrzeżu plaża i ciepła, jak na Bałtyk, woda - mówi zastępca prezydenta Miasta Świnoujście Paweł Sujka. - Dziś doceniają również nowoczesną infrastrukturę turystyczną, jaka powstaje nie tylko w dzielnicy nadmorskiej, przyciąga ich nasza sieć ścieżek rowerowych oraz inne atrakcje turystyczne, jak chociażby fortyfikacje.

Goście doceniają także działania miasta w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywających na plaży, a także jej czystości. Własnie z tego względu świnoujskie kąpielisko, jako jedyne w Polsce, po raz 12. z rzędu zostało wyróżnione „Błękitną Flagą” przez międzynarodowe jury. Po raz 9. takie samo wyróżnienie przyznano również miejscowej marinie.

Błękitna na maszcie

- Nasze kąpielisko jest jedynym z Polsce, które w sezonie letnim 2017 po raz 12. z rzędu otrzymało międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga - podkreśla Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - To ogromne wyróżnienie, ale także wynik działań miasta.

- Przez cały czas staramy się podnosić standard naszej plaży i mariny - mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. - Cieszymy się, że zostało to po raz kolejny docenione. Jest w tym również ogromna zasługa pracowników OSiR Wyspiarz, szczególnie tych, którzy bezpośrednio zajmują się plażą i naszym portem jachtowym.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

- To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia - wyjaśnia Robert Karelus.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się m. in. z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystyczne

Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.