Nie będzie zgody na Superpaństwo [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Markus Schreiber
S

Nie będzie zgody na Superpaństwo [wideo]

S

Unijna Wspólnota jest dziś potrzebna Europie, ale wymaga. zmian. Z Brexitem, czy bez - unijne państwa wciąż powinny pracować nad jej rozwojem. Takie wnioski płyną ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej ( Polski, Czech, Węgier i Słowacji) z Niemcami i i Francją w Pradze.

Kiedy wszyscy zadają sobie pytanie o przyszłość Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii w jej szeregach, Paryż i Berlin przekonują - musimy przekształcić UE na wzór superpaństwa, zależnego od dzisiejszych najsilniejszych unijnych graczy.

Jak informuje TVP INFO, która dotarła do 9- stronnicowego dokumentu, przedstawionego na spotkaniuw Pradze przez szefa niemieckiego MSZ Franka-Waltera Steinmeiera, kraje członkowskie miałyby pozostać bez prawa do własnej armii i służb specjalnych. Plan zakłada też unifikację prawa karnego oraz systemu podatkowego. Państwa pozbawione byłyby własnej waluty oraz banku centralnego. Do tego dochodzi jeszcze jednolity system wizowy, wspólna polityka zagraniczna względem innych państw oraz oraz ograniczenie roli NATO.


W. Waszczykowski: - Instytucje UE powinny zacząć bić się w piersi. Przywódcy do dymisji.
TVN 24

Szef MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla TVP INFO nie krył niezadowolenia. - To nie jest dobre rozwiązanie. Od czasu, kiedy wymyślono Unię, wiele się zmieniło. Nastroje społeczeństw europejskich są dziś inne, niż jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej - mówił Waszczykowski i dodał : - Ten pomysł to model na rozbicie Unii, na jej podzielenie. Musimy wszystkich przekonywać, że jedynym rozwiązaniem jest utrzymanie jedności Unii.

S

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.