NFZ: Szpital w Zdunowie nie powinien podawać nierealnych terminów operacji

Czytaj dalej
Anna Folkman

NFZ: Szpital w Zdunowie nie powinien podawać nierealnych terminów operacji

Anna Folkman

Ministerstwo Zdrowia zażądało wyjaśnień w związku z odwołaniem planowych operacji w szpitalu w Zdunowie. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział.

Po naszej publikacji na temat sytuacji szpitala w Zdunowie - do końca czerwca zostały tam odwołane planowe operacje, głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia. Operacje odwołano z uwagi na nadwykonania i obawy przed tym, że NFZ nie zapłaci za kolejne.

- Wskazywane odwołanie przez szpital planowych operacji należy uznać za działanie niedopuszczalne, które może stanowić rażące naruszenie warunków umowy zawartej przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do zachodniopomorskiego OW NFZ z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sprawy.

- Każdy świadczeniodawca ma obowiązek dostosować harmonogram udzielania świadczeń, w tym liczbę porad, zabiegów i operacji, do obowiązującego kontraktu, z uwzględnieniem marginesu na zdarzenia nagłe - podaje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie. - Świadczenia planowe są udzielane w kolejności zgłoszenia, co jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Z analizy realizacji kontraktu oddziału chirurgicznego szpitala w Zdunowie w I kwartale br. wynika, że połowa środków finansowych została przeznaczona na chirurgiczne leczenie otyłości, a liczba przyjętych z tym rozpoznaniem pacjentów stanowiła 10 proc. wszystkich udzielonych w tym okresie świadczeń.

Szpital, znając wysokość kontraktu i związane z tym możliwości, nie powinien wyznaczać pacjentom nierealnych terminów operacji, a następnie je odwoływać. Nie ma to nic wspólnego z planowaną siecią szpitali, przeciwnie – ryczałtowy sposób finansowania działalności leczniczej pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie potencjału szpitala i ograniczy powoływanie się na argument limitowania świadczeń.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.