NFZ: Szpital w Zdunowie nie powinien podawać nierealnych terminów operacji

Czytaj dalej
Anna Folkman

NFZ: Szpital w Zdunowie nie powinien podawać nierealnych terminów operacji

Anna Folkman

Ministerstwo Zdrowia zażądało wyjaśnień w związku z odwołaniem planowych operacji w szpitalu w Zdunowie. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział.

Po naszej publikacji na temat sytuacji szpitala w Zdunowie - do końca czerwca zostały tam odwołane planowe operacje, głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia. Operacje odwołano z uwagi na nadwykonania i obawy przed tym, że NFZ nie zapłaci za kolejne.

- Wskazywane odwołanie przez szpital planowych operacji należy uznać za działanie niedopuszczalne, które może stanowić rażące naruszenie warunków umowy zawartej przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do zachodniopomorskiego OW NFZ z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sprawy.

- Każdy świadczeniodawca ma obowiązek dostosować harmonogram udzielania świadczeń, w tym liczbę porad, zabiegów i operacji, do obowiązującego kontraktu, z uwzględnieniem marginesu na zdarzenia nagłe - podaje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie. - Świadczenia planowe są udzielane w kolejności zgłoszenia, co jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Z analizy realizacji kontraktu oddziału chirurgicznego szpitala w Zdunowie w I kwartale br. wynika, że połowa środków finansowych została przeznaczona na chirurgiczne leczenie otyłości, a liczba przyjętych z tym rozpoznaniem pacjentów stanowiła 10 proc. wszystkich udzielonych w tym okresie świadczeń.

Szpital, znając wysokość kontraktu i związane z tym możliwości, nie powinien wyznaczać pacjentom nierealnych terminów operacji, a następnie je odwoływać. Nie ma to nic wspólnego z planowaną siecią szpitali, przeciwnie – ryczałtowy sposób finansowania działalności leczniczej pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie potencjału szpitala i ograniczy powoływanie się na argument limitowania świadczeń.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.