NFZ odrzucił protest szpitala w Zdrojach

Czytaj dalej
Fot. Urząd Marszałkowski
Anna Folkman

NFZ odrzucił protest szpitala w Zdrojach

Anna Folkman

Teraz szpitalowi pozostaje tylko sąd. Fundusz jednak uspokaja: Oddziały dziecięce są w sieci.

- Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia uznał część naszych zastrzeżeń, nie uznał jednak najważniejszego - czyli zakwalifikowania nas do sieci szpitali jako szpitala III stopnia a nie tylko pediatrycznego. Zalecił dyrektorowi Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ ponowne rozpatrzenie naszego protestu. Dyrektor podtrzymał jednak swoje pierwotne stanowisko i nie uznał nawet tego, co prezes w centrali NFZ - powiedział Głosowi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor Szpitala Zdroje.

- Wysłaliśmy raz jeszcze pismo do Warszawy i najprawdopodobniej zaskarżymy decyzję do sądu administracyjnego. Kwestie związane z siecią mocno się przeciągają. Jest połowa sierpnia a my nadal nie mamy wyliczonych ryczałtów. Nie wiem, jakimi pieniędzmi będę dysponować od października a przecież wszystko trzeba planować - wydatki, zabiegi. Nie wiem, czy będzie okulistyka dla dorosłych, bo m.in. o nią teraz walczymy, dlatego już nie zapisujemy pacjentów na planowe zabiegi. Wszystko za zgodą NFZ. Pacjenci mogą szukać pomocy np. w Poznaniu czy Gdańsku, bo w naszym regionie nie leczy się dorosłych jeśli chodzi o zeza.

Wiadomo już, że po rozpatrzeniu odwołania od decyzji wydanej przez dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, odmawiającej uwzględnienia protestu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZDROJE, prezes NFZ utrzymał w mocy decyzję dyrektora ZOW NFZ zaskarżoną przez szpital.

- Zapisywanie pacjentów na planowe świadczenia w okresie obowiązywania umowy jest ustawowym obowiązkiem świadczeniodawcy. Niezgodne z przepisami jest odwoływanie przez szpital w Zdrojach umówionych już i wpisanych do planu leczenia zabiegów okulistycznych dla dzieci, o czym informują zaniepokojeni rodzice - podaje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie.

- Czterołóżkowy oddział otolaryngologiczny w Zdrojach oraz oddział okulistyki, które nie kwalifikują się do sieci, ponieważ nie udzielają świadczeń szpitalnych w trybie hospitalizacji, będą miały szansę na kontrakty o ile spełnią wymogi konkursu i złożą prawidłową ofertę. Nie jest prawdą, że w naszym regionie leczenie zeza odbywa się tylko w szpitalu w Zdrojach. Zez porażenny, wrodzony i nabyty leczone są również w szpitalu na Pomorzanach.

- Szpital w Zdrojach od lat czyni starania, by zgodnie ze strategią województwa stać się Zachodniopomorskim Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Z niezrozumiałych względów dyrekcja niepokoi się, że szpital straci dotychczasowe osiągnięcia w leczeniu dzieci. Nic podobnego - wszystkie oddziały dziecięce zakwalifikowały się do sieci szpitali i już od 1 października szpital w Zdrojach stanie się jednym z 21 szpitali pediatrycznych w Polsce. Od 1 października ryczałtem sieciowym objętych będzie w szpitalu w Zdrojach 13 oddziałów.

Łączna wartość ich umów w I półroczu 2017 roku wynosiła 29,1 mln złotych. Wartość umów czterech oddziałów pozostających poza siecią: tj. chorób wewnętrznych, urologicznego, okulistycznego i otolaryngologicznego wyniosła w tym samym okresie 3,5 mln złotych.

Anna Folkman

Zajmuję się tematyką zdrowotną i społeczną. Bliskie są mi sprawy związane z dziećmi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.