Marek Rudnicki

Nawrócenie "szatana". Z oddziału Gwardii Ludowej do oddziału Armii Krajowej

Kpt. Waldemar Gałuszko, autor wielu książek z okresu wojny, w tym „Ostępy i bezdroża”, „Wielka Próba”, „Komendant „Marcin” Kpt. Waldemar Gałuszko, autor wielu książek z okresu wojny, w tym „Ostępy i bezdroża”, „Wielka Próba”, „Komendant „Marcin”
Marek Rudnicki

Trwa wojna. Szesnastoletni chłopak źle się czuje w rodzinnym domu. Ojciec działa w konspiracji. Matkę stracił gdy miał 6 lat, w domu pozostała macocha. Ucieka do lasu i trafia na oddział komunistyczny. Po czasie ucieka od komunistów do oddziału AK, za co dostaje wyrok śmierci. Po latach Waldemar Gałuszko opisał tamten okres w niewydanej jeszcze książce „Czerwony las”.

Na wstępie chcę wam powiedzieć, że mówi się do mnie nie „panie komendancie” a „towarzyszu” - stwierdził towarzysz „Stasiek”, dowódca oddziału „Mnich” Gwardii Ludowej podczas pierwszej rozmowy z kandydatami na partyzantów.

Młodzi partyzanci

Jest niedziela wielkanocna roku 1943. Dwóch młodych, kilkunastoletnich chłopców (Waldemar miał wówczas 16 lat) z Piotrkowa Trybunalskiego, zafascynowanych z jednej strony powieściami z Dzikiego Zachodu, a z drugiej doniesieniami o dokonaniach partyzantów, postanawia uciec do lasu.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.