Nauczyciele w Poznaniu nie przejdą testów na koronawirusa. Wojewoda wielkopolski tłumaczy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Justyna Dopierała

Nauczyciele w Poznaniu nie przejdą testów na koronawirusa. Wojewoda wielkopolski tłumaczy

Justyna Dopierała

Samorządowcy oraz związkowcy oczekują, że rząd przeprowadzi testy na obecność koronawirusa wśród wszystkich pracowników, którzy mają mieć kontakt z dziećmi. To reakcja na wiadomość, że przeprowadzone w łódzkich przedszkolach i żłobkach testy wśród kadry wykazały, że ponad 14 proc. z nich ma czynną infekcję koronawirusową lub już ją przebyła. Do sprawy przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników oświaty odnosi się także Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Na przeprowadzenie testów immunologicznych wśród nauczycieli i pracowników żłobków oraz przedszkoli zdecydowały się jako pierwsze władze Łodzi. 18 maja Hanna Zdanowska, prezydent miasta przekazała informację o wynikach zleconych przez magistrat testów na obecność przeciwciał na koronawirusa. Z informacji wynikało, że aż u 14 proc. badanych testy te dały wynik pozytywny.

Czytaj również: Będą testy na koronawirusa dla opiekunek w żłobkach, przedszkolanek i nauczycieli? Apeluje o to Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Do tych informacji i sytuacji w Łodzi szybko odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego, apelując do rządu o przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa wśród wszystkich pracowników oświaty, którzy mają wrócić do pracy.

- Domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty powracających do szkół i przedszkoli

- poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także: Koronawirus w przedszkolu w Stobnie Siódmym koło Kalisza. Pracownicy, dzieci i ich rodziny na kwarantannie

Poznań: "Apelujemy i żądamy od premiera testów"

W Poznaniu żłobki i przedszkola są otwarte od 25 maja, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mają do nich wrócić 1 czerwca. Jednak badania pracowników placówek oświatowych nie są planowane. Władze Poznania zaproponowały, by Główny Inspektor Sanitarny wydał dyspozycję powiatowym inspektorom sanitarnym, by podjęli działania dotyczące kierowania na badania pracowników żłobków, przedszkoli i szkół.

- Musimy dbać o zdrowie pracowników żłobków oraz przedszkoli, a także rodziców i dzieci. Apelujemy i żądamy od premiera testów dla tej grupy. Bezpieczeństwo tych placówek musi być zapewnione

- apelował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do sprawy odnosi się również Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, tłumacząc że przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa wśród pracowników szkół jest niezasadne, ponieważ w placówkach tych nie ma izolacji ludzi.

- Nie uważam za zasadne, by wszyscy nauczyciele, którzy wracają do szkół mieli pobrane wymazy i przeprowadzane testy na

Zdjęcie ilustracyjne
Grzegorz Dembinski - Gdyby wprowadzić testy dla oświaty to konieczne byłoby ich wykonywanie codziennie – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Covid-19. W DPS-ach jest to uzasadnione, ponieważ personel zamyka się z pensjonariuszami na dwa tygodnie i nie przemieszcza się w żaden sposób. Z kolei w szkole do izolacji pewnej grupy nie dochodzi. Zarówno nauczyciele, pracownicy administracyjni, jak i uczniowie po zakończonych lekcjach przemieszczają się, mają kontakt z innymi osobami z zewnątrz. Gdyby więc wprowadzić testy dla oświaty to konieczne byłoby ich wykonywanie codziennie – wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.