Nauczyciele tracą pracę, uczą w kilku szkołach albo odchodzą na emeryturę. A MEN wini... niż

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nauczyciele tracą pracę, uczą w kilku szkołach albo odchodzą na emeryturę. A MEN wini... niż

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Prawie 6,5 tysiąca nauczycieli w kraju straciło pracę - podaje ZNP. To, że są zwolnienia, przyznało nawet MEN, ale winą obarcza niż demograficzny.

Jak wynika z najświeższych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, w całym kraju 6,5 tys. nauczycieli odeszło z pracy na skutek zwolnienia lub nieprzedłużenia umowy o pracę.

Takie dane podał kilka dni temu Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Podkreślił, że są to dane niepełne, bo z około 70 proc. szkół w Polsce, ponieważ reszta odmówiła przesłania informacji.

W regionie, zdaniem związkowców, również  nie ma powodów do optymizmu. Jak wylicza ZNP, w  Kujawsko-Pomorskiem z pracą w szkole od września pożegnało się w sumie 439 nauczycieli. W tej grupie jest 193 nauczycieli gimnazjalnych. 

- Ubolewamy nad tym, że pojawiła się nowa kategoria nauczyciela - nauczyciel wędrujący - tłumaczy prezes ZNP. - Dostęp uczniów i rodziców do takiego nauczyciela jest siłą rzeczy ograniczony. Nauczyciel myśli o tym, aby zdążyć z jednej szkoły do drugiej, zamiast skupiać się na jakości nauczania. 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.