Nauczyciele do zwolnienia!

Czytaj dalej
Magda Jach

Nauczyciele do zwolnienia!

Magda Jach

Wypowiedzenia i ograniczenia etatów nauczycieli. Zwolnienia pracowników niepedagogicznych. Odejścia na własne życzenie z wygasających gimnazjów.

Według wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego, w województwie łódzkim 1 września 2017 zwolnionych zostanie 224 nauczycieli, a aż 929 będzie miało zmniejszony etat, w tym 95 osób do liczby godzin mniejszej niż pół etatu! Kolejne 332 osoby nie otrzymają przedłużenia umów o pracę na czas nieokreślony, a 85 przejdzie na wcześniejsze emerytury. Zwolnionych zostanie także 79 pracowników niepedagogicznych, 65 będzie miało zmniejszony etat, a z 41 - placówki nie przedłużą umów.

Jak te konkretne liczby mają się do zapewnień minister edukacji Anny Zalewskiej, która podczas wizyty w Łodzi mówiła o 99 nowych etatach? - pytają rozgoryczeni nauczyciele.

I szukają tych etatów. Lista ofert widnieje na stronie internetowej łódzkiego Kuratorium Oświaty.

- Dla całego województwa to blisko 1000 ogłoszeń, ale większość dotyczy zatrudnienia na pół lub jeszcze mniej etatu - np. dwie godziny w jednej szkole - zauważa Marek Ćwiek, prezes ZNP w Łódzkiem.

- Jestem przerażona tym, co się dzieje - mówi pani Małgorzata, polonistka w liceum ogólnokształcącym. - Czy jeden nauczyciele ma sobie posklejać etat, biegając na dwie - trzy godziny do kilku szkół? Wiem, że dla niektórych jest to jedyna szansa, by w ogóle mogli pracować.

Odbije się to niekorzystnie na ich pracy pedagogicznej - nie będą zaangażowani w sprawy wychowawcze, organizowanie kół zainteresowań, wycieczek itd.

Najwięcej zwolnień będzie w gimnazjach, które od września stracą jedną trzecią swoich uczniów. Według danych wydziału edukacji, zwolnionych zostanie 40 nauczycieli, kolejnych 47 złożyło wnioski o przeniesienie, 21 planuje przejść na emeryturę, a 11 - w stan nieczynny. Ci, którzy zostaną, starają się o uzupełnienie etatów w innych typach szkół. Sytuacja może się zmieniać, bo ruch kadrowy wciąż trwa.

- Niestety wręczę trzy wypowiedzenia: dla nauczycieli języka francuskiego i angielskiego oraz pedagoga - przyznaje Bogusław Olejniczak, dyrektor Gimnazjum nr 1. - Odchodzą od nas jeszcze dwie osoby: nauczyciele wychowania fizycznego oraz matematyki. Rezygnują i przechodzą do szkół podstawowych, gdzie znaleźli już zatrudnienie.

- Środki na odprawy dla zwalnianych nauczycieli będą pochodzić z rezerwy ogólnej, ale łódzki samorząd będzie wnioskował do Ministerstwa Edukacji o zwrot kosztów poniesionych w związku ze wdrażaniem reformy - zapowiada Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę.

Magda Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.