Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Witt

Naszym prababkom aktywność się nie opłacała [WYWIAD]

Dr Monika Opioła-Cegiełka Fot. ArkadiusZ Wojtasiewicz Dr Monika Opioła-Cegiełka
Dorota Witt

- Znana Polka? Maria Curie-Skłodowska, o niej wiemy wszyscy. Pytanie tylko, czy pamiętalibyśmy o jej poświeceniu i osiągnięciach, gdyby nie te dwa Noble z fizyki i chemii? I gdyby jej mąż, Piotr, nie zginął pod konnym wozem ciężarowym? - zastanawia się dr Monika Opioła-Cegiełka, historyczka z UKW

Współorganizowała pani konferencję naukową „Kobiety niepodległości. Działalność patriotyczna kobiet na ziemiach polskich w latach 1795-1922”. W podręcznikach do historii kobiet walczących o kraj widzimy niewiele...
Pracuję naukowo, a wśród samodzielnych profesorów kobiet jest nadal zdecydowanie mniej niż mężczyzn. I z tej perspektywy patrzę na rzeczywistość, która w Polsce wciąż jest patriarchalna. Nie chodzi o to, by dopisywać kobiety do tych podręczników, raczej o to, by je wydobyć z cienia. Bo o tym, że miały swój udział w dziejach naszego kraju, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. W szkole uczy się historii zmilitaryzowanej: opowiadając o wojnach, opisując dzieje Polski jako historię rycerzy, władców, żołnierzy, dyplomatów. Krew przelewali mężczyźni, a kobiety czekały ofiarnie w domach na swoich powstańców - taki wyłania się z tego obraz. A gdzie historia życia codziennego? Edukacja, kultura, obyczaje? Gdzie informacje o kobietach, które - kiedy ich mężowie walczyli o honor - ciężko pracowały, m.in. w przemyśle włókienniczym, i o tych ze szlacheckich rodzin, które - łamiąc normy społeczne - szły do pracy,

W dalszej części wywiadu o roli kobiet podczas walk o niepodległość. Zapraszamy do lektury!

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.