Marek Rudnicki

Napoleoński okręt zostanie uratowany. Pomoże wojsko. Jest decyzja Centrum Operacyjnego MON

Napoleoński okręt zostanie uratowany. Pomoże wojsko. Jest decyzja Centrum Operacyjnego MON
Marek Rudnicki

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało zgodę na udział w ratowaniu wraku w Międzywodziu przez żołnierzy dziwnowskiego garnizonu.

- Dowódca generalny postawił zadania dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w sprawie realizacji zadania po podpisaniu odpowiedniej umowy - powiadomiło nas Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

Lokalizacja szczątków starego wraku była znana miejscowym od bardzo dawna. Dopiero w tym roku, gdy sztorm odsłonił drewniane wręgi, interweniowało stanowczo w jego sprawie u wojewódzkiego konserwatora zabytków Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Na wizję lokalną do Międzywodzia ściągnięto też przedstawiciela Urzędu Morskiego.

- Samo muzeum nie byłoby w stanie wydobyć szczątków statku - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK.- Teraz, gdy jest decyzja wojska o pomocy, dogrywamy wszelkie szczegóły i udział w operacji także archeologów i dokumentalistów. W trakcie będzie nagrywany film w 3D.

Operacja przemieszczenia wraku z plaży do mariny w Kamieniu Pomorskim prawdopodobnie potrwa od 28 listopada do 2 grudnia.

- Musimy zdążyć przed zimowymi sztormami - mówi dyrektor. - Następnej zimy prawdopodobnie by już nie przetrwał i utracilibyśmy go.

Dokładne badania, z jakiego okresu pochodzi wrak będą jeszcze robione. Wstępnie przypuszcza się, że nie była to jednostka handlowa, a francuski okręt wojenny. Świadczą o tym wzmocnione wręgi w miejscach, gdzie stały armaty. Grupa archeologów będzie teraz przeszukiwała archiwa, aby ustalić, jak nazywała się okręt i kiedy zatonął.

Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.