Marek Jaszczyński

Napadało i deszcz dał nam się ostro we znaki

Napadało i deszcz dał nam się ostro we znaki
Marek Jaszczyński

Zalane ulice, pozalewane domy. Ratowaliśmy się workami z piaskiem.

To była ciężka noc i pracowity dzień dla strażaków w regionie. Wczoraj tylko do godziny 12 wyjeżdżali ponad 50 razy. Wcześniej, w nocy z wtorku na środę, było to około setki wydarzeń. Deszcz szczególnie dał sie we znaki mieszkańcom powiatu polickiego.

- Najgorzej było na terenie gminy Dobra. To głównie wypompowywanie wody z zalanych posesji. Takie interwencje miały miejsce w Mierzynie, Wołczkowie, Bezrzeczu i w Dobrej - wylicza kpt. Piotr Maciejczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Mieszkańcy ulicy Wąskiej w Mierzynie drżeli przed tym, co by się mogło stać, gdyby wylało położone niedaleko jeziorko. Używali worków z piaskiem. Woda płynęła ulicą Grafitową w Mierzynie. Mieszkańcy mają już dość, bo przy większych opadach mają kłopoty z odprowadzaniem wody.

„Krew mnie zalewa. Deszczówka niezrobiona” - napisała Magdalena Zagrodzka, radna powiatu polickiego. „Gmina i urzędujący wójt powinni przewidzieć, wydając warunki zabudowy, iż tak szybki rozwój gminy pociąga za sobą szereg działań zmierzających do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom”.

Brak kanalizacji deszczowej to spory problem w Mierzynie. Rowy odwadniające nie nadążają z odbiorem wody.

- To spory problem. Dreny są częściowo pozatykane, częściowo uszkodzone na tym odcinku. Było wiele spotkań i prób, żeby znaleźć rozwiązanie. Nie jest to łatwy teren: są tam działki prywatne, a część właścicieli nie wyraża zgody na przeprowadzenie prac - powiedziała Rozalia Adamska, sekretarz gminy Dobra.

Najpoważniejszą akcję strażacy ze Szczecina mieli przy ulicy Stołczyńskiej, gdzie woda zalała 9 budynków mieszkalnych. - Na szczęście nie było zagrożenia życia i nie potrzeby ewakuacji mieszkańców - mówi młodszy brygadier Piotr Tuzimek ze szczecińskiej straży pożarnej. Siedem zastępów przez dziewięć godzin powstrzymywało wodę na osiedlu Słoneczne Wzgórze na Warszewie.

Marek Jaszczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.