Największy projekt sektora chemicznego ostatnich

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Największy projekt sektora chemicznego ostatnich

Mariusz Parkitny

Umowę na zbudowanie fabryki do produkcji najważniejszych składników tworzyw sztucznych podpisano w sobotę na terenie Zakładów Chemicznych Police. Inwestorem będzie koreański Hyundai Engineering.

Chodzi o instalację do produkcji propylenu i polipropylenu. To składniki najczęściej stosowane w produkcji tworzyw sztucznych. Nowa fabryka nosi nazwę Polimery Police.

- Za trzy lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat - mówił Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A.

Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie.

Już nie będziemy musieli sprowadzać tworzyw na zderzaki

Polska z roku na rok będzie potrzebować więcej propylenu. Nowa fabryka to zapewni - mówi prezes ZCH Police.

W sobotę na terenie zakładów podpisano umowę na budowę Polimery Police, fabryki do produkcji polipropylenu. To jeden z dwóch, obok polietylenu, składników do produkcji tworzyw sztucznych.

Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie. W 2015 r. import wyniósł aż 250 tys. ton. Po wybudowaniu zakładu, roczna produkcja wyniesie ok. 400 tys. ton. Prawie cała trafi na rynek polski zasilając głównie branżę motoryzacyjną i przemysł spożywczy.

- Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych - mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty i ZCH Police.

Wyroby i półwyroby z polipropylenu obecnie znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym (przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, sprzęt medyczny). Stosowany jest również w przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym oraz samochodowym (zderzaki, części karoserii oraz wyposażenie wnętrza).

Mariusz Parkitny

Dziennikarz Głosu Szczecińskiego od prawie dwóch dekad. Także ww.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl, Nasze Miasto Szczecin, Trendy. Z wykształcenia prawnik. Zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce.
Znajdziecie mnie też na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.