Największy projekt sektora chemicznego ostatnich

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Największy projekt sektora chemicznego ostatnich

Mariusz Parkitny

Umowę na zbudowanie fabryki do produkcji najważniejszych składników tworzyw sztucznych podpisano w sobotę na terenie Zakładów Chemicznych Police. Inwestorem będzie koreański Hyundai Engineering.

Chodzi o instalację do produkcji propylenu i polipropylenu. To składniki najczęściej stosowane w produkcji tworzyw sztucznych. Nowa fabryka nosi nazwę Polimery Police.

- Za trzy lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat - mówił Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A.

Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie.

Już nie będziemy musieli sprowadzać tworzyw na zderzaki

Polska z roku na rok będzie potrzebować więcej propylenu. Nowa fabryka to zapewni - mówi prezes ZCH Police.

W sobotę na terenie zakładów podpisano umowę na budowę Polimery Police, fabryki do produkcji polipropylenu. To jeden z dwóch, obok polietylenu, składników do produkcji tworzyw sztucznych.

Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie. W 2015 r. import wyniósł aż 250 tys. ton. Po wybudowaniu zakładu, roczna produkcja wyniesie ok. 400 tys. ton. Prawie cała trafi na rynek polski zasilając głównie branżę motoryzacyjną i przemysł spożywczy.

- Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych - mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty i ZCH Police.

Wyroby i półwyroby z polipropylenu obecnie znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym (przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, sprzęt medyczny). Stosowany jest również w przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym oraz samochodowym (zderzaki, części karoserii oraz wyposażenie wnętrza).

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.