Nadal brakuje wolnych miejsc dla dzieci w miejskich żłobkach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Anna Folkman

Nadal brakuje wolnych miejsc dla dzieci w miejskich żłobkach

Anna Folkman

Kolejka do żłobków miejskich nie maleje od lat. Dziś na miejsca nadal czeka ponad 1,5 tys. dzieci. Tymczasem w Szczecinie w ostatnim czasie przybyło zaledwie 30 miejsc w filiach żłobków.

Listy z chętnymi na miejsca dla dziecka w miejskich żłobkach zaczęły się wydłużać od kiedy rodzice zorientowali się, że od razu po uzyskaniu numeru PESEL można zapisać dziecko do systemu w kolejce.

Mamy mają roczne urlopy, wpisują dzieci i czekają.

- Czas oczekiwania na żłobek to od około jednego do 1,5 roku - mówiła "Głosowi" dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich w Szczecinie, Agnieszka Rojek. - Nic dziwnego zatem, że rodzice robią tak szybko jak tylko mają możliwość.

Oprócz placówek publicznych i niepublicznych w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez magistrat, wpisanych jest ponadto 10 klubów dziecięcych, dysponujących miejscami dla 152 dzieci. Razem, liczba miejsc opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3 w Szczecinie wynosi około 1640.

Miasto podjęło działania zmierzające do stworzenia kolejnych takich miejsc, ale na razie z niewielkim skutkiem.

Nadal szukają terenu

Jednym z rozwiązań - obok wprowadzenia bonu opiekuńczego czy współpracy z deweloperami ma być budowa nowej placówki miejskiej dla około 100 dzieci.

Ponad rok temu miasto podawało, że żłobek planuje wybudować w rejonie ulic Kadłubka i Asnyka. Powstaje już nawet jego dokumentacja. Pojawił się jednak problem. Mieszkańcy osiedla, na którym miał powstać żłobek, nie chcieli się na to zgodzić. Ich zdaniem budowa odbyłaby się kosztem jedynego tak dużego placu zabaw dla dzieci na osiedlu.

Miasto wycofało się. Mieszkańcom powiedziało, że lokalizacja nowego żłobka w tym miejscu była tylko jedną z kilku branych pod uwagę. Ostatecznie wybrano inne miejsce. Tym razem ma być to teren przy ul. Kormoranów na Żelechowej.

We wrześniu 2016 roku Magdalena Strózik z urzędu miasta informowała, że na zlecenie urzędu przygotowywany jest projekt architektoniczny budynku tego żłobka a planowany termin rozpoczęcia robót to 2017 rok.

Okazało się jednak, że nic z tego. Także tego żłobka, przy ul. Kormoranów nie będzie.

- Z powodu złych warunków gruntowych zrezygnowano z budowy żłobka na tym terenie i będzie wskazana nowa lokalizacja - stwierdził Piotr Zieliński z magistratu.

- Od „Głosu” dowiaduję się o tej decyzji - stwierdziła Małgorzata Jacyna-Witt, radna. - To, co się dzieje ze żłobkami jest tylko potwierdzeniem tego (co cały czas zresztą podkreślam), że budowanie żłobków miejskich to marnowanie pieniędzy i strata czasu - podkreśliła. - Raczej chodzi o to, by zachęcać do tego prywatnych inwestorów. Jak to zrobić? Dawać zapewnienie, że w dłuższej perspektywie czasu mogą liczyć na to, że miasto będzie finansować dzieciom miejsca w ich placówce. Wtedy inwestorzy chętniej podejmą się działań.

Pomocny bon

W Szczecinie można skorzystać z bonu opiekuńczego. To 500 zł miesięcznie netto. Z takiej pomocy korzysta kilkaset rodzin w Szczecinie. Główne założenie tego bonu polega na tym, by to w ręce rodziców przekazać decyzję co do wyboru formy opieki nad dzieckiem. Chodzi tylko o legalne formy. Żłobek niepubliczny, klubik dziecięcy, opiekun dziecięcy, legalnie zatrudniona niania - można wybierać.

O „Bon opiekuńczy” mogą ubiegać się rodzice, którzy m.in. mają Szczecińską Kartę Rodzinną, na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, pracują i odprowadzają podatek w Szczecinie. Natomiast jeśli rodzic szuka pracy, to świadczenie może pobierać przez trzy miesiące. Po tym czasie musi znaleźć zatrudnienie. Kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczenia to 1922 zł (netto) na jednego członka rodziny. By dostać pieniądze w ramach bonu, rodzic musi przedłożyć umowę z podmiotem sprawującym opiekę nad jego dzieckiem.

Filia przy Łącznej. Żłobek na osiedlu

W ramach prowadzonej działalności przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na Osiedlu Pelikana powstała filia żłobka miejskiego. Od grudnia 2016 roku opiekę znalazło tu około 30 dzieci. Żłobek „Tęczowa Sowa” to kolorowe i nowoczesne miejsce opieki dla dzieci w wieku powyżej 1 roku życia do 3 lat. Jest filią żłobka nr 9 „Przy strumyku” przy ul. Brytyjskiej. To pierwszy żłobek wybudowany na osiedlu mieszkaniowym. Do dyspozycji jest sala do zabawy i nauki, jadalnia, sala do leżakowania, nowoczesna łazienka dostosowana do wieku i potrzeb dzieci, wózkownia oraz przestronny plac zabaw z dużym tarasem.

Na szczęście istnieją plany budowy kolejnego żłobka. Miałby powstać na osiedlu „Wrzosowe Wzgórze” przy ul. Szosa Polska i Policka spółki „Szczecińskie TBS”. Opiekę znalazłoby tam ok. 60 dzieci, ale placówka może zacząć działać za dwa lata.

Rekrutacja

Rekrutacja do żłobków odbywa się w systemie ciągłym, trwa cały rok. Nabór wrześniowy związany jest z odejściem najstarszych dzieci do przedszkoli, przez co zwiększa się liczba wolnych miejsc w placówkach.

Warunkiem zapisania do żłobka jest posiadanie przez dziecko numeru PESEL. Wnioski o przyjęcie dziecka przyjmowane są codziennie w godz. 9-14 (z wyjątkiem dni wolnych od pracy) wyłącznie przez żłobek I preferencji. Aby zapisać dziecko do żłobka należy wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka w formie elektronicznej (dostępny na stronie https://nabor.pcss.pl/szczecin/zlobek/nabor/ ) lub papierowej (w przypadku braku możliwości skorzystania z internetu).

Następnie z wydrukowanym (wypełnionym) i podpisanym formularzem należy udać się do żłobka I preferencji aby zarejestrować dziecko w systemie. Otrzymuje się wówczas potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zawierające m.in. login i hasło umożliwiające bieżące monitorowanie kolejności oczekiwania.

Więcej informacji: Zespół Żłobków Miejskich w Szczecinie ul. Podhalańska 1-3, 70-452 Szczecin, tel/fax. (91)434-16-16, e-mail:[email protected]

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.