Naciągacze wypadają z Programu Rodzina 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski/Polska Press Grupa
Tomasz Kapica

Naciągacze wypadają z Programu Rodzina 500 plus

Tomasz Kapica

W życie wchodzą przepisy, które mają uszczelnić rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi.

Pani Katarzyna z Opola pobiera pieniądze na dwójkę swoich dzieci, czyli w sumie tysiąc złotych. Miejskie Centrum Świadczeń zaakceptowało wniosek o wypłatę takiej kwoty, ponieważ opolanka napisała we wniosku, że samotnie wychowuje swoje pociechy. I że w związku z czym dochody formalnie trzyosobowowej rodziny pozwalają na wypłatę świadczenia również na pierwsze dziecko. Sęk w tym, że pani Katarzyna żyje w związku z ojcem dzieci.

- Formalnie nie jesteśmy małżeństwem. Ale dziś wiele par żyje w takich luźnych związkach - przyznaje kobieta.

I bardzo wiele z nich wykorzystuje ten fakt, by pobierać wyższe świadczenia z programu 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorientowało się jednak w tym, że zbyt wiele osób kombinuje i podaje nieprawdę we wnioskach. Dlatego wprowadzono pakiet zmian w programie, który w praktyce ma go uszczelnić. Przede wszystkim osoba deklarująca samotne wychowywanie będzie musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. W praktyce takie osoby jak pani Katarzyna będą musiały wyliczać dochód nie z trzech osób (mama plus dwoje dzieci) tylko z czterech (razem z ojcem). W wielu przypadkach kryteria dochodowe uniemożliwią pobieranie pieniędzy na pierwsze dziecko.

Ponadto nie będzie można sztucznie obniżać dochodu poprzez zmianę umowy z pracodawcą na niższą. Taka nowa umowa po prostu nie będzie honorowana przez OPS-y.

Gminy uszczelniają już od miesięcy

Samorządy już wcześniej, na własną rękę starały się uszczelniać program. W Kędzierzynie-Koźlu do ośrodka pomocy społecznej docierały informacje, że kilkadziesiąt rodzin może wydawać pieniądze z programu 500 plus na inne rzeczy, nie związane z wychowaniem dzieci.

Urzędnicy postanowili skontrolować w sumie 50 rodzin. Podczas sprawdzania wyszło na jaw, że niektórzy rodzice pobierali pieniądze, ale jednocześnie nie płacili za przedszkola. Urzędnicy zagrozili, że jeśli sytuacja się powtórzy, to pieniądze zostaną zabrane, a świadczenie będzie realizowane za pomocą bonów. Wszyscy, których upomniano, uregulowali należności. W efekcie nikomu nie wstrzymano wypłaty świadczeń.

W Brzegu dwóm rodzinom zabrano pieniądze i dostają bony.

- Jest na nich adnotacja, że nie można za nie kupować alkoholu, ani wyrobów tytoniowych - tłumaczy Wioletta Marszałek z Urzędu Miasta w Brzegu.

Urzędniczka przyznaje, że informacje o niewłaściwym wykorzystaniu pieniędzy pochodzą głównie z anonimowych donosów sąsiadów.

- Wszystkie takie wiadomości są dokładnie sprawdzane - podkreśla.

Liczba beneficjentów 500 plus może się zmniejszyć

Chodzi przede wszystkim o rodziny, które pobierają pieniądze na jedno dziecko. Dziś często matki deklarują, że samotnie je wychowują, chociaż w rzeczywistości jest inaczej.

- Po uszczelnieniu systemu liczba beneficjentów programu zmniejszy się nawet o kilka procent. Chociaż trudno powiedzieć dokładnie o ile - mówi Danuta Ceglarek, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Według urzędników druga z najważniejszych zmian, to zapis, który mówi, że po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie możliwe obniżanie wynagrodzenia tylko po to, by otrzymywać 500 plus.

Nie będzie utraty dochodu

Wcześniej zdarzały się przypadki, że pracownik się zwalniał, a następnie ponownie podpisywał umowę z tym samym pracodawcą, tyle że z niższą pensją. Dzięki temu mógł otrzymać 500 plus także na pierwsze dziecko. Teraz, jeśli nowa, gorsza umowa o pracę z tym samym pracodawcą zostanie podpisana w ciągu trzech miesięcy od rozwiązania poprzedniej, nie będzie to traktowane jako utrata dochodu.

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia należy składać nowe wnioski o pieniądze z programu. Powinny je złożyć zarówno rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu jak i te, które są zainteresowane kontynuowaniem korzystania z wsparcia. W obu przypadkach należy pamiętać, że prawo do świadczenia jest ustalane na okres świadczeniowy, obejmujący pełny rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się bowiem wcześniej, bo 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program „Rodzina 500 plus” oficjalnie wystartował.

Programem „Rodzina 500 plus” w województwie opolskim objęto już 83 498 dzieci. Od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin w województwie trafiło 602 192 178 zł.

Wojewoda opolski uruchomił infolinię pod którą wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć szczegółów. Pod numerem telefonu 77 45 24 500 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, pracownicy OUW odpowiedzą na pytania związane z programem i nowymi zapisami w ustawie. Urzędnicy zachęcają także do odwiedzania podstrony www.500plusopolskie.pl, na której są wszelkie informacje na temat programu.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.