Mariusz Parkitny

Na tym skrzyżowaniu pamiętaj o prawej ręce

Na tym skrzyżowaniu pamiętaj o prawej ręce
Mariusz Parkitny

W Szczecinie jest sporo miejsc z równorzędnymi skrzyżowaniami.

Szczególnie na osiedlach. Nie ma tu znaków informujących o tym, który kierowca ma pierwszeństwo. Nie ma też sygnalizacji świetlnej. Musimy więc zachować szczególną ostrożność i obserwować kierowcę jadącego z naprzeciwka.

Na powyższej grafice dobrze widać na czym polega problem z równorzędnymi skrzyżowaniami. Z obu stron ulicy Orzeszkowej kierowcy skręcają w ulicę Boguchwały. Nie ma tu żadnego znaku regulującego pierwszeństwo. Kto więc je ma?

Na pomoc przychodzi zasada prawej ręki. Każdy kierujący ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.

Nie możemy mieć jednak pewności, że każdy kierowca będzie pamiętał o tej zasadzie. Trzeba wtedy skorzystać z kolejnej zasady – ograniczonego zaufania na drodze.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo ufać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Muszą jednak liczyć się z tym, że tak, niestety, nie będzie.

Może się zdarzyć, że inni użytkownicy drogi nie będą się do przepisów stosować - rozmyślnie lub przez przypadek. Zaufanie do innych musi więc być ograniczone i dlatego tak ważne jest zachowywanie szczególnej ostrożności. Tylko w ten sposób bezpiecznie przejedziemy przez skrzyżowanie równorzędne

Mariusz Parkitny

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.