Na plac zabaw tylko ze zdrowym dzieckiem i bez dziadków. GIS ogłosił wytyczne na czas epidemii

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na plac zabaw tylko ze zdrowym dzieckiem i bez dziadków. GIS ogłosił wytyczne na czas epidemii

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na placu zabaw mogą przebywać tylko zdrowe dzieci i ich zdrowi opiekunowie. GIS odradza opiekę nad maluchami dziadkom, a wszystkim przypomina o konieczności mycia rąk po powrocie do domu.

Opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny wytyczne korzystania z placów zabaw mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci oraz ich opiekunów poprzez minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Na placu zabaw może przebywać tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. To samo dotyczy opiekunów, którzy dodatkowo powinni zachować między sobą co najmniej 2-metrowy dystans (chodzi o osoby, które nie mieszkają wspólnie). Kiedy na placu zabaw jest tyle osób, że tego dystansu nie da się utrzymać GIS zaleca, by przyjść o innej porze.

Ponadto GIS zaleca, aby opiekunowie mieli przy sobie środki zapewniające utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych). Jeśli dziecko zabiera na plac własne zabawki, trzeba pilnować, by nie dawało ich do zabawy innym dzieciom.

Na placu zabaw dla dobra dzieci nie należy im podawać jedzenia ani picia. Lepiej też, by opiekunami nie były osoby powyżej 60. roku życia lub chorowite.

W przypadku, gdy dziecko zacznie okazywać niepokojące objawy choroby, należy niezwłocznie opuścić plac zabaw.

Po powrocie do domu z placu zabaw zarówno dzieci jak i ich opiekunowie powinni starannie umyć ręce. Należy także zdezynfekować lub wyprać zabawki. Wykaz produktów biobójczych przeznaczonych również do dezynfekcji powierzchni zabawek znajduje się pod tym linkiem

Za stan sanitarno-techniczny placu zabaw odpowiedzialny jest jego właściciel lub zarządca. Jeśli na placu zabaw zlokalizowana jest piaskownica, zarządca powinien ogrodzić plac, zasłaniać piaskownicę na noc oraz wymieniać piasek każdorazowo po stwierdzeniu w nim widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych).

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.