Muzyka jako przekaźnik pokoju [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mariusz Szramka, (JM)

Muzyka jako przekaźnik pokoju [zdjęcia]

Mariusz Szramka, (JM)

Steve Kindler i Steve Schroyder zagrają wspólnie w toruńskim Dworze Artusa. W programie znajdą się m.in. nowoczesne aranżacje klasyków.

„Toruń Miastem Pokoju 2016” to projekt stworzony przez Fundację Boryna Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką. Jest ściśle powiązany z Międzynarodowym Dniem Pokoju oraz faktem przynależności Torunia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju.

- Naszą misją jest wykorzystanie muzyki, aby leczyć świat z choroby, jaką jest przemoc - przekazuje Mirosława Boryna. - Muzyka może działać uzdrawiająco i uszlachetniać człowieka. Pragnę promować taką muzykę, która nosi w sobie przesłanie globalnego pokoju - dodaje Steve Kindler.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali kilka wydarzeń kulturalnych. 21 września nastąpiło otwarcie wystawy prac plastycznych, wykonanych przez uczniów toruńskich szkół. Prace ukazują rolę muzyki w budowaniu pokoju i łagodzeniu obyczajów. Wystawę można obejrzeć w MDK. W środę odbyło się spotkanie Steve’a Kindlera z uczniami toruńskiej Szkoły Muzycznej. Połączono je z warsztatami muzycznymi.

Na wtorek 27 września zaplanowano dwa wydarzenia.

O godz. 10 w Muzeum Etnograficznym rozpocznie się spotkanie edukacyjne pod nazwą „Muzyka Orędowniczką Pokoju”. Jego główną deą jest ukazanie młodym ludziom przekazów i wartości dziedzictwa kulturalnego niosących przesłanie pokoju i przyjaźni.

Tego samego dnia na godz. 19 zaplanowano koncert „My Music for Peace”. W Dworze Artusa zagrają: Steve Kindler na swoich 9-strunowych skrzypcach elektrycznych oraz Steve Schroyder (członek zespołu Tangerine Dream) na instrumentach klawiszowych.

Publiczność usłyszy nowoczesne aranżacje utworów wielkich klasyków, m.in. Chopina, Debussy’ego, Lutosławskiego, Bacha. Pojawią się też klasyki jazzowe, jazz rock, Fusion, przestrzenna muzyka elektroniczna, klimaty i tematy Mahavishnu Orchestra, jak również własne kompozycje obydwu muzyków.

Autor: Mariusz Szramka, (JM)

Mariusz Szramka, (JM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.