Szymon Spandowski

Muzeum Twierdzy Toruń ma kosztować prawie 22 miliony złotych. Znaczna część tej sumy pochodzi z zasobów Unii Europejskiej

Projekt budowlany muzeum przedstawił Sławomir Wiśniewski (z lewej) Fot. Grzegorz Olkowski Projekt budowlany muzeum przedstawił Sławomir Wiśniewski (z lewej)
Szymon Spandowski

Firmę, która przygotuje koszary Bramy Chełmińskiej dla muzeum, poznamy w kwietniu. Wykonawca powinien się uporać z robotą do końca 2019 roku.

Jak już informowaliśmy w sobotnich „Nowościach”, w przetargu na adaptację koszar Bramy Chełmińskiej na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń wystartowały cztery firmy. Gospodarze miasta podzielili się tą wiadomością w pomieszczeniach przyszłego muzeum, prezentując przy okazji plany i wizualizacje.

Robota na zewnątrz

- Cały ten obszar istotnie się przeobrazi - mówi prezydent Michał Zaleski. - Będzie wyglądał tak, jak powinno wyglądać miejsce położone w centrum dużego miasta.

Pochodzący z lat 80. XIX wieku obiekt ma ponad dwa tysiące mkw. powierzchni. Wnętrza są w niezłym stanie, ale i tak czeka je gruntowny remont. Znacznie więcej pracy przyszły wykonawca będzie miał z tym, co jest na zewnątrz. Będzie musiał zdjąć cały nasyp, zadbać o odpowiednią izolację budynku, a później wszystko znów przykryć ziemią i obsadzić roślinami.

- Układ pomieszczeń generalnie się nie zmieni - zapewnia Sławomir Wiśniewski z magistrackiego Wydziału Inwestycji i Remontów. - W niektórych jego częściach pojawią się ścianki, jednak cała konstrukcja pozostanie nienaruszona.

W obiekcie położonym obok dworca autobusowego i Wojskowej Komendy Uzupełnień poza salami wystawowymi znajdzie się także miejsce na gastronomię.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.