Morsy ze Stargardu. Zimna kąpiel im się podoba

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek [email protected]

Morsy ze Stargardu. Zimna kąpiel im się podoba

Grzegorz Drążek [email protected]

Spotykają się w środy i w soboty, by razem wejść do zimnej wody podstargardzkiego jeziora. Stargardzki Klub Morsów Miedwianie bierze udział w zlotach morsów z różnych stron kraju.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości członkowie Stargardzkiego Klubu Morsów Miedwianie weszli 11 listopada do jeziora Miedwie. Woda miała 3 stopnie Celsjusza.

Miedwianie spotykają się dwa razy w tygodniu przy molo na plaży głównej w Zielenie-wie. W środy zbiórki są o godz. 17, a wejście do wody po rozgrzewce o godz. 17.30. Natomiast w soboty zbiórki są o godz. 15.30, a wejście do wody 30 minut później.

- Przy okazji świąt i innych różnych okoliczności organizowane są dodatkowe kąpiele - mówi Marzena Wójcik, prezes Stargardzkiego Klubu Morsów Miedwianie. - Tak było w przypadku Halloween czy przypadającego na 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości. W przypadku obu spotkań morsy przebrane były stosownie do obchodzonego święta. 11 listopada kąpieli towarzyszyły akcenty biało-czerwone. Frekwencja w tym dniu dopisała. W kąpieli uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

W SKM Miedwianie jest 70 osób. Chętnych na kąpiele w jeziorze Miedwie nie brakuje.

- Frekwencja jest na dużo wyższym poziomie niż choćby w poprzednim roku - mówi Sławomir Stańczyk, członek zarządu i sekretarz klubu. - W każdym tygodniu pojawiają się nowe osoby, które chcą rozpocząć przygodę z morsowaniem. W kąpielach sobotnich uczestniczy około 30-40 osób, w środy, z racji obowiązków służbowych wielu osób, frekwencja jest nieco mniejsza.

Kto chciałby dołączyć do grona morsów z klubu Miedwianie, może to zrobić w każdej chwili. Należy wypełnić deklarację członkowską i opłacić jednorazowe wpisowe w kwocie 20 złotych i roczną składkę członkowską.

- Członkostwo w klubie uprawnia do uczestnictwa w dofinansowywanych wyjazdach, zlotach czy imprezach integracyjnych lub choćby do zakupu strojów z bonifikatą - podkreśla Marzena Wójcik.

Kąpiel zawsze odbywa się na plaży w Zieleniewie. Morsy przebierają się przy ławeczkach na molo. Tam też odbywa się kilkunastominutowa rozgrzewka przed wejściem do wody.

- W tym sezonie rozruch prowadzi Marta Nowak z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stargardzie, która po swojej pierwszej, październikowej próbie, również dołączyła do klubu - informuje Sławomir Stańczyk. - Pierwsze uczestnictwo w kąpieli wcale nie wymusza konieczności wstąpienia do klubu. Początkujący mors musi jednak wypełnić oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do takiej formy rekreacji.

Miedwianie uczestniczą w zlotach morsów. 4 grudnia około 30-osobowa grupa weźmie udział w III Inwazji Morsujących Mikołajów w Świnoujściu.

- Od 6 do 8 stycznia będziemy obecni na V Światowym Festiwalu Morsowania w Kołobrzegu, a pod koniec stycznia czekają nas VII Drawskie Spotkania Morsów - wylicza Marzena Wójcik. - Już teraz prowadzone są zapisy na jedną z najważniejszych imprez w sezonie, czyli XIV Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, który zaplanowany został na weekend, 10-12 lutego. Część morsów-biegaczy poważnie rozważa też uczestnictwo w Biegu Icemana, który tydzień później odbędzie się w Przesiece w województwie dolnośląskim. Zasada polega na tym, że uczestnicy pokonują dystans 10 kilometrów… półnago.

Grzegorz Drążek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.