Morsy ze Stargardu. Zimna kąpiel im się podoba

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek

Morsy ze Stargardu. Zimna kąpiel im się podoba

Grzegorz Drążek

Spotykają się w środy i w soboty, by razem wejść do zimnej wody podstargardzkiego jeziora. Stargardzki Klub Morsów Miedwianie bierze udział w zlotach morsów z różnych stron kraju.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości członkowie Stargardzkiego Klubu Morsów Miedwianie weszli 11 listopada do jeziora Miedwie. Woda miała 3 stopnie Celsjusza.

Miedwianie spotykają się dwa razy w tygodniu przy molo na plaży głównej w Zielenie-wie. W środy zbiórki są o godz. 17, a wejście do wody po rozgrzewce o godz. 17.30. Natomiast w soboty zbiórki są o godz. 15.30, a wejście do wody 30 minut później.

- Przy okazji świąt i innych różnych okoliczności organizowane są dodatkowe kąpiele - mówi Marzena Wójcik, prezes Stargardzkiego Klubu Morsów Miedwianie. - Tak było w przypadku Halloween czy przypadającego na 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości. W przypadku obu spotkań morsy przebrane były stosownie do obchodzonego święta. 11 listopada kąpieli towarzyszyły akcenty biało-czerwone. Frekwencja w tym dniu dopisała. W kąpieli uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

W SKM Miedwianie jest 70 osób. Chętnych na kąpiele w jeziorze Miedwie nie brakuje.

- Frekwencja jest na dużo wyższym poziomie niż choćby w poprzednim roku - mówi Sławomir Stańczyk, członek zarządu i sekretarz klubu. - W każdym tygodniu pojawiają się nowe osoby, które chcą rozpocząć przygodę z morsowaniem. W kąpielach sobotnich uczestniczy około 30-40 osób, w środy, z racji obowiązków służbowych wielu osób, frekwencja jest nieco mniejsza.

Kto chciałby dołączyć do grona morsów z klubu Miedwianie, może to zrobić w każdej chwili. Należy wypełnić deklarację członkowską i opłacić jednorazowe wpisowe w kwocie 20 złotych i roczną składkę członkowską.

- Członkostwo w klubie uprawnia do uczestnictwa w dofinansowywanych wyjazdach, zlotach czy imprezach integracyjnych lub choćby do zakupu strojów z bonifikatą - podkreśla Marzena Wójcik.

Kąpiel zawsze odbywa się na plaży w Zieleniewie. Morsy przebierają się przy ławeczkach na molo. Tam też odbywa się kilkunastominutowa rozgrzewka przed wejściem do wody.

- W tym sezonie rozruch prowadzi Marta Nowak z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stargardzie, która po swojej pierwszej, październikowej próbie, również dołączyła do klubu - informuje Sławomir Stańczyk. - Pierwsze uczestnictwo w kąpieli wcale nie wymusza konieczności wstąpienia do klubu. Początkujący mors musi jednak wypełnić oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do takiej formy rekreacji.

Miedwianie uczestniczą w zlotach morsów. 4 grudnia około 30-osobowa grupa weźmie udział w III Inwazji Morsujących Mikołajów w Świnoujściu.

- Od 6 do 8 stycznia będziemy obecni na V Światowym Festiwalu Morsowania w Kołobrzegu, a pod koniec stycznia czekają nas VII Drawskie Spotkania Morsów - wylicza Marzena Wójcik. - Już teraz prowadzone są zapisy na jedną z najważniejszych imprez w sezonie, czyli XIV Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, który zaplanowany został na weekend, 10-12 lutego. Część morsów-biegaczy poważnie rozważa też uczestnictwo w Biegu Icemana, który tydzień później odbędzie się w Przesiece w województwie dolnośląskim. Zasada polega na tym, że uczestnicy pokonują dystans 10 kilometrów… półnago.

Grzegorz Drążek

Interesuje mnie wszystko to, co dzieje się w Stargardzie. Dlaczego? Bo stąd jestem i tutaj pracuję. Jestem dziennikarzem Głosu Szczecińskiego od roku 2001 i od początku pracuję w redakcji w Stargardzie. Publikuję na portalach internetowych stargard.naszemiasto.pl i GS24.pl. Pomagam czytelnikom rozwiązać ich problemy, opisuję codzienne wydarzenia z miasta, relacjonuję mecze koszykarzy Spójni Stargard, bywam na wydarzeniach kulturalnych, przygotowuję też bardzo lubiane przez czytelników archiwalne galerie zdjęć Stargardu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.