Minister zapowiada zmiany na drogach. Pojedziemy wolniej

Czytaj dalej
Bartosz Gubernat

Minister zapowiada zmiany na drogach. Pojedziemy wolniej

Bartosz Gubernat

W ubiegłym roku prawo jazdy za zbyt szybką jazdę straciło na Podkarpaciu 2644 kierowców. Każdy z nich przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h lub więcej. Wkrótce w taki sam sposób karana ma być także jazda poza miastem.

Przekroczenie prędkości to najpowszechniejsze wykroczenie i najczęstsza przyczyna wypadków na polskich drogach. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów, można za nie dostać jednak najwyżej 500 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Maksymalna wysokość mandatu dotyczy kierowców, którzy zostaną zatrzymani na jeździe o 51 km/h i więcej niż pozawala na to ograniczenie. W 2015 roku wprowadzono jednak dodatkową sankcję za takie wykroczenie. W terenie zabudowanym kierowca zostaje ukarany dodatkowo zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

- W tym czasie nie może jeździć samochodem, a jeśli zostanie na tym przyłapany, kara jest przedłużana do 6 miesięcy i sprawa trafia do sądu. Zatrzymanie kierowcy za kółkiem po raz kolejny w tym okresie kończy się utratą uprawnień. Oznacza to, że aby wrócić za kierownicę, musi od nowa zdać egzamin na prawo jazdy

– mówi kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Jak podaje KWP w Rzeszowie, liczba kierowców karanych w ten sposób rośnie. Podczas gdy w 2018 roku podkarpaccy policjanci zatrzymali za to 1944 prawa jazdy. W ubiegłym toku było to już 2644 dokumenty.

Chociaz kara jest dotkliwa, rekordziści potrafią rozpędzić samochód lub motocykl do ponad 200 km/h w miejscach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tak było m.in. w przypadku motocyklisty z Tarnobrzega, który na ulicy Mickiewicza na widok patrolu drogówki przyspieszył do 228 km/h. Zatrzymał się dopiero po pościgu, już za miastem.

- W tak skrajnych sytuacjach policjanci często odstępują od ukarania mandatem i od razu kierują sprawę do sądu, który może wymierzyć kierowcy wyższa karę, niż 500 zł mandatu. Niezależnie od tego prawo jazdy jest jednak także zatrzymywane na 3 miesiące – mówi kom. Grześ.

Policja nie ma wątpliwości, że zbyt szybka jazda to śmiertelne zagrożenie, przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Zdaniem wielu ekspertów mandaty za zbyt szybką jazdę są obecnie zbyt niskie w stosunku do skutków, jakie może ona przynieść. Dlatego policja od dawna sugeruje konieczność podniesienia kar. To jednak decyzja, która spotkałaby się z dużym oporem ze strony kierowców. Kolejne ekipy rządzące nie mają odwagi jej podjąć.

Alternatywą dla wyższych mandatów ma być zaostrzenie przepisów, nad którym trwają już prace.

W dalszej części przeczytasz:

 • O planowanych ograniczeniach prędkości
 • O większej ochronie dla pieszych
 • Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać
Pozostało jeszcze 35% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.