Minister Woś: Od stycznia w Rybniku będzie sąd okręgowy

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Minister Woś: Od stycznia w Rybniku będzie sąd okręgowy

Arkadiusz Biernat

Od 1 stycznia 2020 roku w Rybniku działać będzie sąd okręgowy. Do tej pory w mieście tylko funkcjonowały zamiejscowe wydziały. - Liczymy, że sprawy będą załatwiane szybciej - powiedział minister Michał Woś.

Do tej pory w Rybniku działały tylko zamiejscowe wydziały cywilne i karne sądu okręgowego w Gliwicach. To się zmieni. Od 1 stycznia w Rybniku będzie działał sąd okręgowy. Zmiany zapowiedział pochodzący z Raciborza minister Michał Woś, który na początku lipca z taką propozycją zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Resort przeanalizował sprawę i przyznał rację. Akceptacja pomysłu już jest, a wkrótce ma zostać wydane oficjalne rozporządzenie.

- Rybnik jest 25 miastem w Polsce co do wielkości. Pytanie: czy miasto o takim znaczeniu dla regionu nie powinno mieć sądu okręgowego, tylko wydziały zamiejscowe? Uznaliśmy, że tak ważne miasto, kluczowe dla subregionu zachodniego powinno skupiać najważniejsze instytucje. Jak na przykład sąd okręgowy. W Rybniku funkcjonują wydziały zamiejscowe spraw karnych i cywilnych. Jednak sam sąd jest ważny. Bo tworzy na przyszłość możliwość rozszerzenia kolejnych wydziałów i funkcji - przyznaje minister Michał Woś.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.