Minister szykuje przemeblowanie KRS

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Maciej Czerniak

Minister szykuje przemeblowanie KRS

Maciej Czerniak

Środowisko sędziowskie jest przeciwne zmianom w KRS, które proponuje szef resortu sprawiedliwości. Sędziowie dyskutowali o tym wczoraj.

Posłowie mają zgłaszać sędziów do jednego z dwóch nowo powstałych zgromadzeń Krajowej Rady Sądownictwa - tak zakłada projekt, który wyszedł spod pióra ministra Zbigniewa Ziobry.

Wczoraj na temat planowanych zmian w powoływaniu członków i działaniu KRS debatowało w Warszawie ponad 300 sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych z całej Polski. Po godzinie 17.30 na osobnym zebraniu tematem zajęła się podczas nadzwyczajnego zgromadzenia Krajowa Rada Sądownictwa.

- Projekt zmienia rozumienie ustawy o KRS i konstytucji - mówi Waldemar Żurek, rzecznik KRS. - Daje się nam piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek na zaopiniowanie tej sprawy - podkreśla. - Mamy się w tym czasie zebrać i zająć stanowisko. Niedługo możemy nie mieć już niezależnych sędziów.

Projekt resortu został przesłany KRS do zaopiniowania 25 stycznia.

KRS stoi na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Jej utworzenie było jednym z postulatów podczas obrad Okrągłego Stołu. Obecnie tworzy ją 25 członków. Zasiadających w niej sędziów wybierają przedstawiciele sędziowskich zgromadzeń. Jej członkami są między innymi prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes NSA, senatorowie, posłowie i przedstawiciel prezydenta.

Projekt zmian w KRS zakłada utworzenie dwóch izb. W pierwszej zasiadać mają m.in. minister, przedstawiciel prezydenta, prezes SN i NSA, 
4 posłów i 2 senatorów. Sędziów drugiej izby mieliby rekomendować inni sędziowie, a zgłaszać kluby poselskie.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.