Joanna Maraszek

Mieszkanie Plus nad morzem. 200 rodzin zyska dach nad głową

Nowe mieszkania czynszowe, na które miasto stara się pozyskać środki zewnętrzne, mają powstać przy ul. Barlickiego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną Nowe mieszkania czynszowe, na które miasto stara się pozyskać środki zewnętrzne, mają powstać przy ul. Barlickiego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną też parkingi i plac zabaw
Joanna Maraszek

Jeśli miastu uda się pozyskać środki na budowę mieszkań czynszowych, 200 rodzin bez zdolności kredytowej zyska pewny dach nad głową w komfortowych warunkach

Miasto podjęło starania o pozyskanie środków na budowę mieszkań czynszowych na wynajem w ramach Rządowego Programu Mieszkanie Plus.

- Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta podpisał list intencyjny w tej sprawie z Mirosławem Barszczem, prezesem zarządu BGK Nieruchomości S.A. oraz Włodzimierzem Stasiakiem, wiceprezesem zarządu tej spółki - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Jeśli sprawa zostanie sfinalizowana, wówczas na Warszowie mogłoby powstać około 200 mieszkań dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej w banku na kupno własnego mieszkania na wolnym rynku.

Jeśli potwierdzi się, że czynsze w takich mieszkaniach będą oscylowały w granicach 15-17 złotych za metr kwadratowy, to budowa takich lokali będzie dla miasta priorytetem.

- Podpisanie listu intencyjnego jest pierwszym krokiem - dodaje Robert Karelus. - Ważne jednak jest również i to, że gdyby okazało się, iż zasady wynajmu takich mieszkań, przede wszystkim stawka czynszu, będą na wyższym poziomie, nieróżniącym się od tych na wolnym rynku, to w każdej chwili można wycofać się z takiego programu.

W Rządowym Programie Mieszkanie Plus są dwie tzw. ścieżki budowy mieszkań czynszowych na wynajem. Pierwsza to budowa na gruntach należących do Skarbu Państwa. Druga - na terenach gminnych.

- Świnoujście nie ma w swoich zasobach działek należących do Skarbu Państwa - wyjaśnia rzecznik prezydenta. - Dlatego też wybrało drugą ścieżkę, tereny gminne. Jest to optymalna opcja dla miasta.

Wskazana we wniosku lokalizacja ewentualnych budynków mieszkalnych to ulica Barlickiego. Jak zapewniają urzędnicy, rzecz sprowadza się nie tylko do lokali. Budowie mieszkań towarzyszyłaby infrastruktura zewnętrzna, spełniająca wymogi przyszłych mieszkańców.

- Oczywiście, jeśli doszłoby do realizacji, inwestycja obejmowałby również parkingi, plac zabaw - zapewnia Karelus.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dotyczy także innej kwestii.

- Mieszkania z rządowego programu będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności - mówi Robert Karelus. - Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, wyniesie od 10 do 20 zł za 1 metr kwadratowy.

W opcji drugiej stawka czynszu ma wynieść 12-24 zł za m kw. Jednak BGK Nieruchomości zaznacza, że na ostateczny koszt wpływ będzie miała przede wszystkim lokalizacja.

- Dla prezydenta najważniejsze jest, aby te czynsze były na umiarkowanym poziomie, czyli takim, aby stać na nie było rodziny i osoby średnio czy słabiej uposażone - zapewnia rzecznik.

W magistracie zaznaczają, że sytuacja mieszkaniowa w Świnoujściu należy do jednych z najlepszych w kraju.

- Pozwolę sobie przypomnieć ubiegłoroczny ranking warunków mieszkaniowych, w 222 polskich miastach, liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców, który przeprowadził, portal RynekPierwotny.pl - mówi rzecznik Robert Karelus. - Opierał się on na trzech kryteriach: liczbie lokali przypadających na 1000 osób, średniej liczbie osób w przeliczeniu na jedną izbę, średniej powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę. Świnoujście zajęło w tym rankingu wysoką, piątą pozycję w kraju, wyprzedzając: Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań. Natomiast w województwie zachodniopomorskiem uplasowało się na pierwszym miejscu.

Warto dodać, że od 2012 r. miasto wybudowało trzy nowe bloki z ponad sześćdziesięcioma mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.