Mieszkańcy nie byli zbyt zainteresowani budżetem obywatelskim

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Mieszkańcy nie byli zbyt zainteresowani budżetem obywatelskim

Marek Jaszczyński

Znamy wyniki konsultacji dotyczących tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zmiany będą raczej kosmetyczne.

Konsultacje trwały dwa tygodnie. Wzięło w nich udział pięciu mieszkańców oraz Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Policach. Co z tego wyszło?

Nie przeszła propozycja zwiększenia kwoty budżetu partycypacyjnego do półtora miliona złotych. Urzędnicy tłumaczą to dużym zaangażowaniem środków w inwestycje realizowane z budżetu gminy Police. Kolejna propozycja, która została odrzucona dotyczyła realizacji zadań na nieruchomościach, dla których gmina Police posiada tytuł prawny i współwłasność.

Uczestnicy konsultacji przychylili się do zmian dotyczących ustalania kolejności zadań na karcie do głosowania. Proponuje się, aby o kolejności umieszczenia zadań w karcie do głosowania decydowało publiczne losowanie.

Inwestycje zbudowane w ramach BO będą też obowiązkowo oznakowane. Nadal pomysłodawcy zadań do budżetu obywatelskiego będą musieli zebrać 15 podpisów pod swoim pomysłem. Upadła propozycja zmniejszenia wymaganej liczby do pięciu osób. Nie dojdzie też do przedłużenia terminu głosowania przez cały miesiąc. W opinii konsultujących, biorąc pod uwagę doświadczenia poprzednich edycji, najwięcej głosów oddawanych jest na początku oraz na końcu głosowania, niezależnie od tego jak długo ono trwa.

W tym roku zgłaszanie projektów do Polickiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 1 maja i potrwa do 15 lipca. Miesiąc potrwa weryfikacja projektów. 18 września zostanie ogłoszona lista pozytywnie zweryfikowanych projektów. Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października. Ogłoszenie listy zadań rekomendowanych do realizacji ma nastąpić najpóźniej do 20 października.

Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.