Mieszkańców i terminal LNG ma chronić supernowoczesna remiza

Czytaj dalej
Joanna Maraszek

Mieszkańców i terminal LNG ma chronić supernowoczesna remiza

Joanna Maraszek

Remiza, jak marzenie powstała na prawobrzeżu Świnoujścia, w dzielnicy Warszów. Strażacy PSP do dyspozycji mają aż 4 specjalistyczne wozy. Jednostka powstała dzięki spółce Polskie LNG, która wybudowała i wyposażyła strażnicę za 20 mln zł. Obiekt znajduje się przy ul. Barlickiego 18, między zamieszkałą częścią dzielnicy a terminalem LNG. Strażacy będą zabezpieczać zarówno terminal, jak mieszkańców Świnoujścia.

Koszt budowy i wyposażenia nowoczesnej remizy strażackiej, usytuowanej w prawobrzeżnej części Świnoujścia, to blisko 20 mln zł.

O potrzebie budowy nowej strażnicy w dzielnicy Warszów mówiono już dawno. Do planów jej realizacji przystąpiono w połowie 2015 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce w ostatnich dniach października 2016 r. Remiza powstała z inicjatywy Polskiego LNG.

Prawobrzeże od kilku lat miało jedynie Posterunek PSP. Pełniło w nim służbę tylko kilku strażaków na zmianie. Do pomocy wzywane były jednostki z wyspy Uznam lub z sąsiednich Międzyzdrojów. W nowej jednostce zlokalizowana będzie także świnoujska siedziba Komendy Miejskiej PSP. Pracować tam będzie 17 strażaków.

- Czas dojazdu z nowej jednostki do terminalu, w najgorszym wariancie, czyli przy oblodzeniu dróg i gęstej mgle, szacujemy na maksymalnie 3 minuty - wyjaśnia Witold Kalisz, Komendant Miejski PSP. - Jako formacja przeznaczona do walki z pożarami i innymi zagrożeniami na terenie Świnoujścia, JRG na Warszowie będzie mogła podejmować, organizować i prowadzić skuteczne działania.

Utworzenie zawodowej straży pożarnej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminala, wynikała z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa związanego z jego eksploatacją. Początkowo spółka miała postawić obiekt na terenie inwestycji. Jednak po konsultacjach z lokalną społecznością oraz samorządem Świnoujścia zdecydowano, że jednostka straży pożarnej zostanie zbudowana na drodze między terminalem LNG a dzielnicą Warszów.

- Sfinansowanie budowy oraz zakupu wyposażenia nowej jednostki straży pożarnej w Świnoujściu przez Gaz-System, który jest właścicielem Polskiego LNG, to przykład odpowiedzialności społecznej spółek eksploatujących terminal LNG - tłumaczy Artur Zawartko, wiceprezes spółki Gaz-System.

Strażacy zapewniają, że w nowej remizie z nowoczesnym sprzętem, będzie się pracować bardzo komfortowo.

- Przekazanie zadań i obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego profesjonalnej kadrze, szkolonej do prowadzenia efektywnych działań ratowniczych, to gwarancja pełnego bezpieczeństwa - tłumaczy st. bryg. Jacek Staśkiewicz, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP.

Jednostka została wyposażona w siedem samochodów i specjalistyczny sprzęt. To ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na 8 tys. litrów wody, z całym wyposażeniem, zdalnie sterowany agregat proszkowy, samochód rozpoznawczo-ratowniczy, dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze na 2,5 tys. litrów wody. To także samochód, który ma służyć jako nośnik kontenerów z kontenerem środka pianotwórczego, drabina o wysokości 42 m z łamanym przęsłem. Dotychczas w Polsce była taka jedna w Łodzi.

Poza tym w jednostce znalazły się dwa specjalne samochody kwatermistrzowskie do przewozu sprzętu na teren akcji a także pompa pożarnicza na przyczepie o wydajności 4 tysięcy litrów na minutę.

Wyposażenie jednostki nie jest przypadkowe. Wszystkie urządzenia mają za zadanie ochronę terminala gazowego.

- Skorzystają na tym także mieszkańcy prawobrzeża miasta, którzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu posiadania niezawodnego oddziału interwencyjnego, zlokalizowanego na miejscu i niezależnego od przeprawy promowej - dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Niedawno w Świnoujściu otwarto także remizę na wyspie Karsibór. Koszt karsiborskiej remizy strażackiej to 968 tysięcy złotych, z czego 500 tysięcy to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W obiekcie, na powierzchni około 300 metrów kwadratowych, znajduje się garaż na dwa stanowiska samochodowe.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.