Aleksander Stanuch

Miał być jak Jakub Błaszczykowski, a dziś gra w Kołobrzegu. Tomasz Rydzak - duży talent ze szkółki Pogoni Szczecin

Miał być jak Jakub Błaszczykowski, a dziś gra w Kołobrzegu. Tomasz Rydzak - duży talent ze szkółki Pogoni Szczecin
Aleksander Stanuch

Zawodnik urodzony w Dębnie, dla którego pierwszym klubem byli Zieloni Zielin. W sezonie 2004/2005 Rydzak znalazł się w zespole juniorskim pod skrzydłami Pogoni Szczecin i to tam ukształtował się piłkarsko oraz zdobył swój pierwszy medal.

W 2008 roku juniorzy starsi Portowców zakończyli rozgrywki na 3. miejscu, a w składzie obok Rydzaka grali między innymi Patryk Kurant, Wiktor Kasztelan, Daniel Wólkiewicz czy Mikołaj Lebedyński. Z całego składu tylko popularny „Rydzu” i ostatnia dwójka w przyszłości dostali szansę pokazania się na pierwszoligowych boiskach. Po wywalczeniu brązowego medalu klub od razu zaproponował zdolnemu Rydzakowi nowy kontrakt.

Po wszystkich szczeblach

Obrońca przechodził w Pogoni wszystkie szczeble rozwoju i jest jej wychowankiem. Z bliska pamięta jednak okres najmniej sprzyjający wychowankom, kiedy to prezes Antoni Ptak sprowadził do Szczecina kilkunastu Brazylijczyków. 11 kwietnia 2006 roku w meczu z GKS Bełchatów po stronie Portowców nie zobaczyliśmy na murawie ani jednego Polaka. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii polskiej ligi. Pod koniec tego feralnego sezonu kilku młodych zawodników dostało szansę debiutu i niewiele brakowało, by w tej grupie znalazł się młodziutki Rydzak.

Porównania do Błaszczykowskiego

- Była taka koncepcja, ale okazało się, że nie mam wystarczającego stażu w drużynie Pogoni i przez to nie mogłem wystąpić - mówił wówczas jeden z większych talentów szczecińskiej drużyny.

Trener Sławomir Rafałowicz dał obrońcy szansę i z drużyny juniorskiej przesunął go do czwartoligowych rezerw. W 2007 roku Portowcy musieli zaczynać rywalizację od gry właśnie w IV lidze. Kadra zmieniała się szybko i złożyło się tak, że jedynym graczem, który pozostał w zespole i pamięta ten fatalny sezon, był właśnie Rydzak. Trener Miłosz Stępiński mówił o uzdolnionym obrońcy, że swoim ofensywnym stylem gry przypomina trochę Jakuba Błaszczykowskiego.

Problemy na zapleczu ekstraklasy

Pogoń Szczecin pięła się w górę i Tomasz Rydzak także w II lidze był podstawowym zawodnikiem Portowców. Problemy z graniem pojawiły się dopiero na zapleczu ekstraklasy. Defensor częściej występował w czwartoligowych rezerwach i był ich kapitanem, ale jego ambicja nie pozwalała mu na cieszenie się z tego faktu.

W 2011 roku 22-letni Rydzak przeniósł się do trzecioligowej Kotwicy Kołobrzeg, w której gra do dziś. Po trzech sezonach zespół awansował do II ligi i dokładnie tyle samo lat w niej spędził.

Sezon 2017/2018 był dla Kotwicy Kołobrzeg w miarę udany. Po dobrej jesieni przyszła zadyszka w rundzie wiosennej i ostatecznie drużyna zakończyła rozgrywki na 8. miejscu. Nagrodą pocieszenia miało być zdobycie Pucharu Polski ZZPN, który od 2000 roku padał łupem Kotwicy już siedem razy.

Ostatecznie lepszy w wojewódzkim finale okazał się Bałtyk Koszalin, który na szczeblu centralnym będzie mógł wylosować nawet klub z ekstraklasy. Kto wie, być może Rydzakowi uciekła ostatnia szansa na pokazanie się szerszej publiczności?

Aleksander Stanuch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.