Meldunek jest obowiązkowy, ale za jego brak nie ma kary. Od stycznia można także zameldować się przez internet

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Bogna Kisiel

Meldunek jest obowiązkowy, ale za jego brak nie ma kary. Od stycznia można także zameldować się przez internet

Bogna Kisiel

W tym roku miał być zniesiony obowiązek meldunkowy, ale wycofano się z tego. Ułatwiono natomiast wywiązanie się z tej powinności, umożliwiając nie tylko wymeldowanie, ale i zameldowanie drogą elektroniczną.

– To krok w dobrym kierunku – uważa Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych. – Można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl. Trzeba mieć profil zaufany, który jest bezpłatny lub płatny podpis elektroniczny. Formularz meldunkowy został rozbudowany, ale nie jest szczególnie skomplikowany. Należy do niego dołączyć dokumenty w postaci elektronicznej, potwierdzające prawo do lokalu.

Meldunek jest obowiązkowy, ale kary za jego brak nie ma.

– Ludzie narzekają na ten obowiązek do momentu, gdy trzeba wysłać dziecko do przedszkola, czy szkoły i wtedy jest kłopot

– mówi B. Pelczarski. I zaznacza: – Zmiana miejsca zameldowania nie powoduje konieczności wymiany dowodu osobistego.

B. Pelczarski wskazuje na pewną niekonsekwencję ustawodawcy, bo w wielu dokumentach urzędowych wymagane jest podanie miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Czy brak zameldowania uniemożliwia otrzymanie emerytury, renty lub kredytu w banku? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.