Medale Pro Patria. Rzucili na stos życia swego los

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Medale Pro Patria. Rzucili na stos życia swego los

Marek Rudnicki

Medale Pro Patria trzynastu zasłużonym osobom odznaczenia wręczył Jan Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Medale wręczono wczoraj w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego. Do zgromadzonych, ich rodzin i przyjaciół zwrócił się Jan Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Waszej odwadze i honorowi zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Polsce - podkreślił minister i przypomniał słowa poety: - Wy szliście wyprostowani wśród tych, którzy byli na kolanach. Rzuciliście na stos życia swego los.

Jedna osoba, Jerzy Dyrdał, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi na wniosek prezesa Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’ 70-Styczeń’ 71”. Pozostałych dwunastu odznaczono medalami Pro Patria. Otrzymali je: Grażyna Adamska, Grzegorz Durski, Genowefa Jurczyk, KazimierzKostrzewski, Bogumił Męciński, Jerzy Minkwitz, Arkadiusz Oryszyszewski, Andrzej Owczarski, WaldemarReginiewicz, Juliusz Słowacki, Ryszard Skrzat i Krzysztof Śnieg.

Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia przypomniał warunki z okresu socjalizmu.

- To nie było tak - mówił - że osoby te nie wahały się wyrażać sprzeciwu. To były wahania i podejmowanie decyzji w atmosferze strachu, strasznych represji, czego skutkiem były często złamane życiorysy. Do dziś mają skazę pamięci tamtego okresu.

Jeden z odznaczonych, w roku 1970 kierowca ze stoczni Gryfia opowiedział, jak wówczas zastępując karetkę podjechał na plac Hołdu Pruskiego do postrzelonej w domu Jadzi. Został za to skatowany przez milicję. Przypominał, że Polska takim jak on zmniejszyła emerytury, a esbekom dawała duże dodatki za to, co wówczas robili.

Medal Pro Patria nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.