Maturzyści! Trzymamy za was kciuki!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Maturzyści! Trzymamy za was kciuki!

Tomasz Rusek

W czwartek, 4 maja, zaczynają się matury. Nie liczcie na czerwoną bieliznę ze studniówki, nieobcięte od balu włosy czy „pewniaki” z giełdy tematów. Liczcie na siebie, drodzy maturzyści. Dacie radę!

Jeszcze styczniu uczniowie gorzowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych tańczyli na studniówce i myśleli, by równo odtańczyć poloneza oraz w przebraniach stroili miny do fotobudki. Teraz wróciliśmy do nich, by zapytać o maturę. Bo egzaminy zaczynają się już dziś. Nic dziwnego, że w młodych beztroski jakby mniej...

Solidne powtórki

Ola maturze mówi wprost: - Stres jest ogromny, jednak wierzymy, że damy radę.
Wraz z koleżanką Anitą spodziewają się na egzaminie z polskiego „Lalki”. - To raczej pewniak, ponieważ w zeszłym roku były „Dziady” - tłumaczą dziewczyny. I pomimo stresu przekonują, że są doskonale przygotowane. A to dzięki polonistce, która zarządziła solidne powtórki, dzięki czemu wszystkie lektury i wszelkie zawarte w nich motywy były dokładnie omówione.

Jednak nawet najlepsze przygotowanie może okazać się niewystarczające na... ustnym egzaminie z polskiego. Klaudia i Claudia (też z Zespołu Szkół Ekonomicznych) obawiają się właśnie tego: że zjedzą je emocje. - Wtedy, choć będziemy znać odpowiedź na zadane pytanie, stres nas przerośnie i nic nie powiemy - zdradzają swoje obawy.

Dlatego przez ostatnie dni wszyscy zakuwali. Jak? Magda powtarzała cały materiał w sumie od gimnazjum. Lektury z polskiego, wzory i zadania z matematyki. - Nerwy są, jednak sądzę, że będzie dobrze. Damy radę! - przekonuje z optymizmem w głosie.

W gorzowskim Zespole Szkół Ekonomicznych każdy maturzysta dostał słonika na szczęście. Uroczyste pożegnanie 90 uczniów było w piątek w Teatrze Oster
Tomasz Rusek W gorzowskim Zespole Szkół Ekonomicznych każdy maturzysta dostał słonika na szczęście. Uroczyste pożegnanie 90 uczniów było w piątek w Teatrze Osterwy

Byle trafić w klucz

Zaczynające się dziś egzaminy przezywa też nauczyciel z gorzowskiego ekonomika Tomasz Borecki. - Zżyłem się z moimi uczniami. Chcę, by byli zadowoleni z siebie i z wyniku egzaminów. Mogę już tylko trzymać kciuki. To fajna, zdolna młodzież. Wierzę, że sobie poradzą - mówi wychowawca. Zaznacza, że nowa matura jest trudniejsza od starej. - Kiedyś to był niemalże wewnętrzny egzamin, sprawdzany w szkole, pilnowany przez nauczycieli. Dziś to egzamin organizowany przez zewnętrzną komisję, wystandaryzowany, przez co uczeń z wiedzą i pomysłami może po prostu nie trafić w przyjęty klucz - przyznaje Borecki.

Ze śmiechem dodaje, że maturzyści dopiero na studiach złapią odpowiednią perspektywę i przekonają się, że matura nie była ich najtrudniejszym i najważniejszym egzaminem. - Jednak wiem, że dziś, tu i teraz nie ma dla nich nic bardziej stresującego. Stąd proszę rodziców i bliskich: wspieracie swoich maturzystów, dodawajcie wiary - mówi jeszcze na koniec.

Polski, matma i język obcy

W tym roku w Lubuskiem uprawnionych do matury jest 7.860 uczniów. Każdy musi zaliczyć obowiązkowo język polski (egzaminy pisemne są dziś), matematykę (już jutro) oraz język obcy. - W naszym województwie najbardziej popularnymi językami obcymi na maturze jest angielski, który będzie zdawany 8 maja oraz język niemiecki, zdawany 11 maja - informuje Grzegorz Rados, wicedyrektor wydziału strategii edukacji w Lubuskim Kuratorium Oświaty w Gorzowie.

W sumie cykl egzaminów zakończy się 26 maja. Na czerwiec przewidziano dodatkowe terminy.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.