Marek Rudnicki

Marszałek upomina się o budowę drogi S6

Marszałek upomina się o budowę drogi S6
Marek Rudnicki

Marszałek dziś wniesie pod obrady sejmiku projekt apelu do rządu w sprawie kontynuacji zagrożonej dziś budowy drogi ekspresowej S6.

Po niedawnej wizycie w Koszalinie wiceministra infrastruktury, Jerzego Szmita rozwiały się marzenia o szybkim dokończeniu drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Gdańskiem. Z jego usta padły słowa, że „będzie budowana, ale wciąż nie wiadomo, w jakim terminie”.

S6 na mapie drogowej znalazła się już za rządu PO-PSL. I do tego faktu nawiązuje marszałek Olgierd Geblewicz przypominając, że wówczas sejmik wspólnym głosem wszystkich klubów naciskał na rząd, aby realizacja S6 doszła do skutku.

- Dla nas była to wówczas mało komfortowa sytuacja, ale to zrobiliśmy, bo interes województwa był ważniejszy - mówi marszałek. - Trzeba mieć odwagę cywilną i upominać się również dziś.

Wiceminister Szmit chwalił się za to, że podpisana została decyzja w sprawie prac przygotowawczych do budowy S11 na odcinku Koszalin - Bobolice.

- To tylko 40 km - mówi wicemarszałek, Tomasz Sobieraj i komentuje ten fakt bardzo ostro. - To ochłap rzucony nam przez rząd. Cała trasa została wpisana do mapy drogowej już w okresie rządu PO - PSL. Miała połączyć Śląsk z z nami, a tu dostajemy zaledwie 40 km.

Droga jest istotna nie tylko dla Kołobrzegu, ale całego środkowego wybrzeża. Ułatwi bowiem skorzystanie z oferty leczniczej zachodniopomorskiego dla aglomeracji śląskiej liczącej niemal 11 mln osób.

Niezależnie od inwestycji krajowych samorząd województwa sam inwestuje w drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.

W poprzednim rozdaniu finansowym za 899 mln zł wyremontowano 860 km. Teraz do roku 2020 zarząd województwa chce przeznaczyć na drogi 138 mln euro z programu RPO, 7,6 mln euro z programu Interreg VA (na poprawę dróg przygranicznych) oraz 140 mln zł ze środków własnych.

Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.