Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marian, tu jest jakby luksusowo. Kogel-mogel wraca po 30 latach

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Tomasz Szymczyk

Marian, tu jest jakby luksusowo. Kogel-mogel wraca po 30 latach

Tomasz Szymczyk

Dziś na ekrany kin wchodzi „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, który jest kontynuacją dyptyku Romana Załuskiego z końca lat 80., cieszącego się do dziś sympatią widzów. Czy trzecia część komedii też zyska ich sympatię?

Zarówno pierwszą, jak i drugą część filmu telewizja co jakiś czas przypomina. To znak, że widzowie nadal na niego zerkają, przypominając sobie kwestie bohaterów. Z kontynuacjami bywa różnie. „Złotu dezerterów” z 1998 roku daleko do powstałych dwanaście lat wcześniej „C.K. Dezerterów”. Uznania widowni nie zyskał „Ryś”, będący kontynuacją losów Ryszarda Ochódzkiego z „Misia” i „Rozmów kontrolowanych”, zaś kompletną klapą był trzyodcinkowy serial „Dylematu 5”, w zamyśle kontynuacja serialu „Alternatywy 4”. Jak będzie z trzecią częścią „Kogla-mogla”?

- Trzydzieści lat, które dzieli te filmy, to prawie połowa życia. To wyzwanie po takim czasie. Tamten scenariusz pisałam z Romanem Załuskim, kiedy byłam początkującą scenarzystką. Nie mieliśmy świadomości, że te filmy odniosą taki sukces i będą tak oglądane - mówiła na konferencji prasowej Ilona Łepkowska, scenarzystka wszystkich części komedii.

Ucieczka przed ślubem

Pierwsza część „Kogla-mogla” (premiera w 1988 roku) przedstawiała losy Kasi (zagrała ją Grażyna Błęcka-Kolska), dziewczyny ze wsi, która chce wyjechać do miasta na studia, a rodzice chcą ją wydać za mąż za jednego z sąsiadów, który ma „horyzont, holzwagen i motor MZ-tę”, bo gospodarstwo potrzebuje następcy. Swoją drogą, faktem było już wówczas wyludnianie się wsi, bo wielu młodych ludzi decydowało się na wyjazd do miasta za pracą. Dziś feministki nie zostawiłyby na takim scenariuszu suchej nitki. Jednak trzydzieści lat temu z tej sytuacji udało się nakręcić nie dramat, a komedię. Dziś prawie kultową.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.