Maja Piotrowska

Mandat zapłacisz u policjanta kartą. Czy jednak wszędzie?

Już niedługo radiowozy będą musiały być wyposażone nie tylko w radary, ale także w terminale płatnicze Już niedługo radiowozy będą musiały być wyposażone nie tylko w radary, ale także w terminale płatnicze
Maja Piotrowska

Za mandat będziemy mogli zapłacić również kartą płatniczą. Prezydent podpisał ustawę, która pozwala na taki tryb regulowania zobowiązań

To rewolucja w polskich przepisach. Obecnie funkcjonują trzy rodzaje mandatów: kredytowy, zaoczny i gotówkowy. Polakom wystawiane są zwykle dwa pierwsze, a co za tym idzie, muszą oni opłacać kary na wskazany rachunek bankowy, co często wiązało się z dość uciążliwą koniecznością uregulowania płatności na poczcie.

Trzeci rodzaj, mandat bezpośredni, przeznaczony jest głównie dla dopuszczających się nieprawidłowości obcokrajowców. To właśnie problemy z uregulowaniem wpłaty przez cudzoziemców stał się głównym uzasadnieniem nowelizacji prawa autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- W dużych miastach, gdzie jest mnóstwo bankomatów i kantorów, zapłacenie mandatu przez obcokrajowca nie stanowi problemu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy do wykroczenia dochodzi na autostradzie, a kierowca nie posiada złotówek. Wtedy jeden policjant zabezpiecza samochód na miejscu, a sprawca wykroczenia musi jechać z innym funkcjonariuszem do kantoru lub bankomatu, nierzadko oddalonego o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) mł. asp. Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Resort informował, że na początku policjanci zostaną wyposażeni w dwa tysiące terminali. Z danych podanych w Ocenie Skutków Regulacji wynika, że przepisami docelowo będzie objętych około 60 tys. policjantów i około 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Problemem może się okazać jednak wyposażenie w terminale wszystkich policjantów w krótszym niż rok okresie.

- Technicznie będzie to niestandardowa operacja ze względu na to, że policja jest specyficznym podmiotem. Myślę, że proces wyposażenia całej drogówki w terminale może potrwać do roku, gdyż jest to operacja o dużym zasięgu. Będzie trudno zrealizować to w krótszym czasie - zaznacza AIP prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski.

Nowe przepisy stanowią, że osoba, która popełniła wykroczenie, będzie mogła wybrać sposób płatności. W przypadku płatności bezgotówkowej będzie ona zobowiązania do pokrycia kosztów opłat bankowych.

Koszt jednego terminala będzie wynosił 800 zł. Według MSWiA zmiana ma znacznie poprawić ściągalność mandatów. - Wyposażenie policjantów w terminale na pewno w tym pomoże, gdyż przyjęcie płatności może się odbyć w trakcie wystawiania mandatu. Środki pojawią się na koncie u organu odpowiedzialnego za ich gromadzenie już na drugi dzień roboczy. Obecnie, środki wpływają z dużym opóźnieniem ze względu na kredytowy charakter mandatu. Dodatkowo wiele osób płaci po wyznaczonym terminie, a w stosunku do części z nich trzeba uruchamiać administracyjną procedurę ściągania należności - zaznacza Łaniewski.

Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od momentu jej ogłoszenia. Policja będzie wyposażana w terminale dzięki porozumieniu zawartemu między Ministerstwem Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową. Ma ono przyspieszyć proces tzw. terminalizacji.

Maja Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.